Americký prezident Donald Trump dnes prekvapivo s okamžitou platnosťou znížil väčšine krajín colnú sadzbu na 90 dní na desať percent. Tento krok sa však netýka Číny, tie clá naopak zdvihol zo 104 na 125 percent.
V dobrej viere
Podľa amerického ministra financií Scotta Bessenta je prezidentovo rozhodnutie dokladom toho, že Spojené štáty chcú vyjednávať v dobrej viere. Bessent zároveň odmietol, že by pauza bola reakciou na prudké prepady akciových trhov.
Trumpov náhly obrat prišiel necelých 24 hodín po tom, čo začali platiť nové vysoké clá na dovoz od desiatok obchodných partnerov. V prípade Európskej únie bola colná sadzba stanovená na 20 percent. Nové obchodné prekážky otriasli akciovými trhmi, zvýšili pravdepodobnosť recesie a vyvolali odvetnú reakciu zo strany Číny. Peking oznámil, že od štvrtka zavedie na americký tovar odvetné clo vo výške 84 percent namiesto pôvodne plánovaných 34 percent.
Generálna riaditeľka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealaová dnes varovala, že obchodná vojna medzi USA a Čínou by mohla zredukovať ich vzájomný obchod až o 80 percent av dlhodobom horizonte znížiť celosvetový hrubý domáci produkt (HDP) o takmer sedem percent.
Hovorca Európskej komisie v utorok uviedol, že Európska únia sa chce stále vyhnúť obchodnej vojne so Spojenými štátmi, a to napriek tomu, že americká administratíva odmietla ponuku nulových ciel v priemysle, ktorú Brusel predložil.
Budúci nemecký kancelár Friedrich Merz dnes vyhlásil, že terajší Trumpov ústretový krok je dokladom pozitívneho vplyvu jednotného postoja Európy k zahraničnému obchodu. "Európania sú odhodlaní sa brániť a tento príklad ukazuje, že jednota pomáha zo všetkého najviac," povedal v rozhovore s nemeckou televíziou RTL. "Stanovme pri transatlantickom obchode všetky clá na nulu a problém bude vyriešený," dodal.
Európska odveta?
Český premiér Petr Fiala dnes ešte pred oznámením o znížení ciel uviedol, že Európska únia chce s USA dosiahnuť dohodu ohľadom ciel a nestojí o colné vojny. Apeloval tiež na odstraňovanie bariér na vnútornom trhu Európskej únie a na hľadanie exportných príležitostí na iných trhoch. Zároveň upozornil na to, že sa Európa po zavedení amerických ciel nesmie stať náhradným odbytiskom pre lacný čínsky tovar.
Podľa agentúry Reuters sa dnešné Trumpovo oznámenie zrejme nedotkne už zavedených amerických ciel na automobily ani ciel na oceľ a hliník. Členské štáty Európskej únie dnes podporili návrh Európskej komisie na zavedenie odvetných ciel v reakcii na americké clá na oceľ a hliník, ktoré Trump uvalil v polovici marca.
Európska komisia dnes uviedla, že Európska únia začne odvetné clá vyberať 15. apríla. Dodala, že Európska únia považuje americké clá za neopodstatnené a škodlivé, pretože spôsobujú ekonomickú ujmu obom stranám aj svetovej ekonomike.
Európska komisia vo svojom tlačovom vyhlásení nespomínala výšku odvetných ciel ani dotknuté produkty, bruselské médiá však už skôr informovali, že blok uvalí 25-percentné clo na širokú škálu vývozu z USA, vrátane sójových bôbov, kukurice, ryže, mandlí, pomarančového džúsu, brusníc, brusiniek lodí a vozidiel, textilu a určitých odevov a rôznych typov make-upu. Na zozname však nie je americký bourbon a whisky, čím Brusel vyhovel požiadavkám najmä Francúzska a Talianska.