Hlavnými cieľmi minulotýždňovej pracovnej návštevy eurokomisára pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroša Šefčoviča v Pekingu boli snahy zlepšiť a vyvážiť obchodné a investičné vzťahy medzi EÚ a Čínou. Na pondelňajšie oznámenie Európskej komisie upozornil bruselský spravodajca TASR.
Vzájomný obchod
Šefčovič so svojimi hostiteľmi hovoril o dlhodobých systémových problémoch vo vzájomnom obchode, o potrebe vytvoriť rovnaké podmienky pre európske spoločnosti na čínskom trhu, o niektorých kľúčových otázkach prístupu na trh, ako aj o investíciách do dodávateľského reťazca elektrických vozidiel.
Dohodli sa na dialógu o všetkých obchodných a investičných otázkach súvisiacich s dodávateľským reťazcom pre elektromobily, aby Únia zabezpečila svoju dlhodobú konkurencieschopnosť a udržala si kvalitné pracovné miesta.
S ministerkou pre clá Sun sa Šefčovič dohodol na vytvorení pracovnej skupiny pre prístup na agropotravinársky trh a na preskúmaní potenciálneho plánu revízie Dohody o colnej spolupráci a vzájomnej pomoci medzi Úniou a Čínou z roku 2024.
Diplomatické vzťahy
Rokovania slovenského eurokomisára v Pekingu znamenali prvú návštevu predstaviteľa novej Európskej komisie v Číne.
V roku 2025 Únia a Čína oslavujú 50. výročie nadviazania diplomatických vzťahov. Čína je pre Úniu kľúčovým obchodným partnerom, s ktorým má rozsiahle obchodné vzťahy v hodnote 730 miliárd eur ročne. Čína predstavuje tretieho najväčšieho obchodného partnera Únie a druhého najväčšieho partnera pre obchod s tovarom.
Súčasné obchodné vzťahy medzi Úniou a Čínou sú nevyvážené, bez rovnakých podmienok pre obe strany a s deficitom z pohľadu Únie v obchodovaní s tovarom, ktorý sa v poslednom desaťročí prehlbuje. Jednou z príčin sú aj nezákonné dotácie čínskej vlády pre domáce podniky.
Obchodný deficit medzi Úniou a Čínou v roku 2024 dosiahol 304,5 miliardy eur. V roku 2022 bol zaznamenaný rekordný deficit vo výške 397 miliárd eur.
V roku 2024 čínske priame zahraničné investície do Únie dosiahli najvyššiu hodnotu za posledných päť rokov, s kumulovanou hodnotou 185 miliárd eur. V tom istom období priame zahraničné investície Únie v Číne zostali stabilné, s kumulatívnou hodnotou 184 miliárd eur.