Najvyšší súd Spojených štátov nezablokoval zákon, ktorý zakazuje TikTok v krajine, ak ho jeho čínsky vlastník ByteDance nepredá.
Najvyšší súd sa tak postavil na stranu administratívy Joea Bidena a potvrdil zákon o ochrane Američanov pred aplikáciami kontrolovanými zahraničnými nepriateľmi, ktorý prezident Biden podpísal v apríli.
Podľa zákona hrozí poskytovateľom internetových služieb tretích strán, ako sú Apple a Google, trest za podporu TikToku, ktorý vlastní čínska spoločnosť ByteDance, po 19. januári.
Poskytovatelia internetových služieb a majitelia obchodov s aplikáciami podľa zákona musia odstrániť TikTok zo svojich obchodov s aplikáciami, čím zabránia používateľom stiahnuť si TikTok alebo nainštalovať potrebné aktualizácie, ktoré zabezpečia jeho funkčnosť.
Osud TikToku v USA je teraz v rukách novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v decembri požiadal najvyšší súd o pozastavenie implementácie zákona a to, aby umožnil jeho administratíve nájsť politické riešenie.
Trump bude inaugurovaný v pondelok (20. 1.), teda jeden deň po uplynutí lehoty na predaj TikToku. Šéf TikToku Šou C‘ Čche je jedným z niekoľkých technologických lídrov, ktorí by sa mali zúčastniť na ceremónii.
Čínska vláda uvažovala aj o núdzových plánoch. Jednou z možností, ako zabrániť zákazu, podľa agentúry Bloomberg bolo, že operácie TikToku v USA získa Elon Musk. Tento plán bol jedným z viacerých, ktoré čínska vláda zvažovala ako súčasť širších diskusií zahŕňajúcich spoluprácu s novou Trumpovou administratívou.