V poradí už 15. balík ekonomických a individuálnych sankcií voči Rusku, ktorý v pondelok schválili ministri zahraničných vecí Únie v Bruseli, pamätá aj na ochranu záujmov európskych firiem. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.
Nové sankcie
Nové sankcie Únie sa dotknú aj rôznych čínskych firiem dodávajúcich Rusku súčiastky na drony a mikroelektronické súčiastky a tiež 32 firiem, ktoré priamo podporujú ruský vojenský a priemyselný komplex a ktoré okrem Číny pôsobia aj v Indii, Iráne, Srbsku či Spojených arabských emirátoch.
Nový sankčný balík sa vo veľkej časti zaoberá cieľmi lepšie ochrániť európske spoločnosti pred súdnymi spormi s ruskými partnermi.
Rada Únie pre zahraničné veci sa napríklad rozhodla zakázať uznávanie alebo výkon rozhodnutí vydaných ruskými súdmi v Únii na základe článku 248 Kódexu rozhodcovského konania Ruskej federácie.
Súdne procesy
Tieto rozhodnutia bránia protistrane začať alebo pokračovať v právnom konaní v inej jurisdikcii ako v Rusku, čo je v rozpore so zavedenými medzinárodnými princípmi a postupmi.
Často takéto spory viedli k neprimerane vysokým finančným sankciám pre európske spoločnosti. Nové opatrenie bráni výkonu týchto sankcií voči prevádzkovateľom z Únie v Európe.
Rada ministrov okrem toho zaviedla výnimku umožňujúcu uvoľnenie hotovosti v držbe centrálnych depozitárov cenných papierov Únie.
Je to potrebné vzhľadom na narastajúci počet súdnych sporov a odvetných opatrení zo strany Ruska, ktoré vedú k zabaveniu aktív CSD v Únii. Vďaka tejto výnimke budú môcť centrálne depozitáre požiadať príslušné orgány členských štátov, aby rozmrazili hotovostné zostatky a použili ich na splnenie svojich právnych záväzkov voči svojim klientom.
Napokon ministri odobrili predĺženie lehoty na určité výnimky predaja výrobkov z Ruska. Rada Únie však odporučila, že vzhľadom na riziká vyplývajúce zo zachovania obchodných aktivít v Rusku by prevádzkovatelia z krajín Únie mali zvážiť ukončenie podnikania v Rusku alebo nezačínať v tejto krajine s novými podnikateľskými plánmi.
Výnimočné predĺženie výnimiek napríklad z odpredaja ruských surovín je podľa Rady Únie potrebné na to, aby sa prevádzkovateľom z Únie umožnilo čo najrýchlejšie odísť z ruského trhu. Predĺžené výnimky, od prípadu k prípadu, udeľujú členské štáty a sú zamerané na umožnenie riadneho procesu predaja, ktorý by nebol možný bez predĺženia týchto lehôt.