Americký dolár zostáva hlavnou svetovou rezervnou menou. Ani euro, ani rozvíjajúce sa ekonomiky združené v skupine BRICS nedokázali znížiť závislosť globálneho finančného systému od dolára, ukazuje nová štúdia Geoekonomického centra Atlantickej rady (Atlantic Council).
Dominancia dolára
Dominancia dolára vo svetovej ekonomike sa v poslednom čase skôr posilnila. Medzi dôvody tohto vývoja patrí sila ekonomiky USA, sprísnenie menovej politiky a nárast geopolitických rizík. Ekonomická fragmentácia však posilnila snahy krajín BRICS o prechod na iné medzinárodné a rezervné meny.
BRICS je medzivládna organizácia, ktorú tvoria Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika, Irán, Egypt, Etiópia a Spojené arabské emiráty.
Rada uviedla, že v čínskom systéme cezhraničných medzibankových platieb za 12 mesiacov do mája 2024 pribudlo 62 priamych účastníkov, čo predstavuje nárast o 78 percent. Tým sa celkový počet priamych účastníkov zvýšil na 142 a nepriamych na 1394.
Platobný systém
Rokovania o platobnom systéme v rámci skupiny BRICS sú stále v počiatočnom štádiu, ale dvojstranné a viacstranné dohody v rámci skupiny by mohli časom vytvoriť základ pre platformu devízovej výmeny. Tieto dohody sú však len ťažko škálovateľné, keďže boli vyrokované individuálne, uvádza sa v správe.
Čína podľa správy síce aktívne podporuje likviditu jüanu prostredníctvom swapových liniek so svojimi obchodnými partnermi, ale podiel jüanu na svetových devízových rezervách klesol na 2,3 percenta z maximálnej hodnoty 2,8 percenta v roku 2022.
Dôvodom sú zrejme obavy týkajúce sa zdravia čínskej ekonomiky, postoj Pekingu k rusko-ukrajinskej vojne a potenciálna čínska invázia na Taiwan. Toto všetko sú faktory, ktoré "prispievajú k vnímaniu jüanu ako geopoliticky rizikovej rezervnej meny", uvádza sa v správe.
Úloha eura, ktoré sa kedysi považovalo za hlavného konkurenta pre dolár, sa na medzinárodnej scéne oslabila. Tí, ktorí chceli znížiť svoju dolárovú expozíciu, sa namiesto toho radšej obracali k zlatu, uvádza sa v správe.
Sankcie voči Rusku totiž ukázali, že euro je vystavené podobným geopolitickým rizikám ako dolár. Negatívny vplyv na medzinárodnú úlohu eura mali tiež obavy týkajúce sa makroekonomickej stability a fiškálnej konsolidácie v eurozóne, ako aj chýbajúca únia európskych kapitálových trhov.
Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.