Ceny ropy vzrástli v závere minulého týždňa na najvyššie úrovne v tomto roku, napriek tomu však americké ropné spoločnosti nemajú záujem v najbližšom období zvýšiť produkciu. Dôvodom sú nízke ceny na trhu so zemným plynom a zvýšené náklady. Informovala o tom agentúra Reuters.
Navyše, analytici americkej banky Bank of America začiatkom apríla upravili prognózu cien ropy na tento rok smerom nahor. Najnovšie odhadujú, že cena Brentu dosiahne v priemere 86 dolárov za barel a WTI 81 dolárov barel. Maximum očakávajú počas letných mesiacov, keď by sa ceny ropy mali pohybovať okolo 95 dolárov za barel.
Ani tieto správy však nestačia producentom v Spojených štátoch, aby ťažbu výraznejšie zvýšili. Mnohí totiž sledujú pokles cien zemného plynu, ktorý ťažia súbežne s ropou. V Texase, Louisiane a Novom Mexiku producenti už v prvom štvrťroku začali ťažbu redukovať, pričom ako dôvod uviedli zvýšenie nákladov.
Americké ministerstvo energetiky očakáva, že za celý rok 2024 dosiahne produkcia ropy v Spojených štátoch rekordných 13,19 milióna barelov za deň. Tento objem však predstavuje zvýšenie o 260-tisíc barelov denne, čo je iba štvrtina v porovnaní s rastom produkcie v rokoch 2022 a 2023, keď tempo rastu predstavovalo viac než milión barelov denne.
Spoločnosť Enverus, ktorá sa špecializuje na ropné a plynárenské firmy, odhaduje, že produkcia ropy v USA sa tento rok zvýši iba o 255-tisíc barelov denne. Jej odhad nepriamo potvrdzujú údaje od spoločnosti Baker Hughes o vývoji počtu aktívnych ropných a plynových vrtov v Spojených štátoch.
Počet aktívnych ropných vrtov dosiahol v minulom týždni 508, čo je o 82 vrtov menej než pred rokom. Navyše, počet aktívnych plynových vrtov dosiahol 110. To je najmenej od januára 2022.