FOTO: Pixabay
StoryEditor

Plyn v Európe zlacňuje. Jeho ceny klesli na dvojtýždňové minimum

09.02.2024, 12:17
Autor:
TASRTASR

Prispelo k tomu mierne počasie a obnovenie dodávok plynu z Nórska po výpadkoch začiatkom tohto týždňa.

Veľkoobchodné ceny plynu v Európe v piatok klesli na najnižšiu úroveň za dva týždne. Prispelo k tomu mierne počasie a obnovenie dodávok plynu z Nórska po výpadkoch začiatkom tohto týždňa, píše agentúra Reuters.

Cena referenčného európskeho kontraktu na plyn s dodávkou v nasledujúcom mesiaci na burze TTF v Amsterdame v piatok do 10:24 nášho času klesla o 53 centov na 27,20 eura za megawatthodinu (MWh) podľa údajov spoločnosti LSEG. Aj ceny plynu v Británii sa znížili.

Najnovšie predpovede počasia signalizujú teploty nad priemerom do konca februára, po ktorých budú nasledovať "normálne sezónne teploty do konca marca," uviedla poradenská spoločnosť Auxilione vo svojej správe o trhu.

image

Známa je nová cena tepla. Koľko zaplatíte tento rok, bude to viac ako minulú zimu?

Teplé počasie na túto ročnú dobu viedlo k poklesu spotreby plynu na vykurovanie, skonštatoval analytik LSEG Ulrich Weber.

A zároveň vzrástli dodávky nórskeho plynu do Európy a Británie, ukazujú údaje prevádzkovateľa plynovodu Gassco. Toky plynu zo škandinávskej krajiny začiatkom týždňa klesli na päťmesačné minimum pre výpadky v spracovateľskom závode Nyhamna a na poli Troll.

Zásobníky plynu v Európe sú v súčasnosti naplnené na 67,87 percenta podľa najnovších údajov z Gas Infrastructure Europe. To je len o niečo menej ako v rovnakom období vlani, keď boli plné na 68,91 percenta.

 

01 - Modified: 2025-11-10 09:32:06 - Feat.: - Title: Cena elektriny pre Slovensko v minulom týždni vzrástla, plyn zdražel len mierne 02 - Modified: 2025-11-05 22:46:02 - Feat.: - Title: Bude nás ohrievať americký plyn? Poľsko chystá dohodu o dovoze LNG z USA na Slovensko a Ukrajinu 03 - Modified: 2025-11-05 12:56:29 - Feat.: - Title: Nawrocki ponúkol Slovensku americký plyn cez Poľsko, Pellegrini to víta 04 - Modified: 2025-11-04 15:40:47 - Feat.: - Title: Emisie skleníkových plynov v roku 2024 narástli na nové maximum. OSN situáciu prirovnáva k začiatku tisícročia 05 - Modified: 2025-10-29 08:29:28 - Feat.: - Title: Začiatok konca ruského plynu na Slovensku? Moskva u nás stráca dominanciu, jej komodita sa prudko prepadla
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
11. november 2025 06:14