Rusko zostalo v októbri hlavným dodávateľom ropy do Číny a to aj napriek vyšším cenám, keďže Saudská Arábia pokračuje v znižovaní dodávok. Ukázali to tento týždeň údaje colnej správy, píše agentúra Reuters.
Dodávky zo Saudskej Arábie sa v sledovanom období znížili medzimesačne o 2,5 percenta a medziročne o 16,2 percenta na 1,56 milióna barelov denne.
Okrem toho sa Saudská Arábia rozhodla od júla dobrovoľne znížiť produkciu o 1 milión barelov denne až do konca roka, aby podporila ceny ropy. Aj Moskva sa zaviazala predĺžiť redukciu exportu o 300-tisíc barelov denne do konca roka.
Trhy špekulujú, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci z aliancie OPEC+ na nadchádzajúcom zasadnutí na konci novembra predĺžia ťažobné obmedzenia.
Sankčná zľava na ruskú ropu sa v októbri zmenila na prémiu, pretože čínske rafinérie súťažia s rafinériami v Indii o zabezpečenie dodávok. Čínske rafinérie využívajú sprostredkovateľov na prepravu a poistenie ruskej ropy, aby sa vyhli porušovaniu západných sankcií proti Moskve pre vojnu na Ukrajine.
Dovoz z Malajzie, ktorá sa používa ako prekladisko pre sankcionovaný náklad z Iránu a Venezuely, vzrástol v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 67,1 percenta na 1,38 milióna barelov denne, čo je tretí najväčší objem po Rusku a Saudskej Arábii.
Americké sankcie na venezuelskú ropu boli uvoľnené v októbri na základe dohody medzi Washingtonom a Caracasom.
Napriek geopolitickému napätiu medzi Pekingom a Washingtonom Čína naďalej nakupuje ropu z USA za priaznivé ceny, pričom minulý mesiac doviezla 1,16 milióna ton, čo predstavuje medziročný nárast o 96,2 percenta.
Celkový dovoz ropy do Číny vzrástol v októbri medziročne o 13,5 percenta na 11,53 milióna barelov denne. Oproti septembru sa import ropy zvýšil o 3,6 percenta.