Zdá sa, že boj americkej centrálnej banky Fed proti inflácii sa vyvíja správnym smerom, pričom americká ekonomika zostáva odolná. Uviedol to v stredu vysoký predstaviteľ amerického Federálneho rezervného systému Christopher Waller na konferencii v Utahu. Informujeme o tom na základe správy AFP.
Vyššie úrokové sadzby
Waller, ktorý patrí medzi najhlasnejších zástancov vyšších úrokových sadzieb v boji proti inflácii, poznamenal, že najnovšie štatistické údaje signalizujú približovanie inflácie k cieľu Fedu na úrovni dve percentá.
V predchádzajúcich mesiacoch Fed spomalil tempo zvyšovania úrokových sadzieb v snahe dosiahnuť tzv. mäkké pristátie, teda zníženie inflácie bez toho, aby ekonomika skĺzla do recesie.
Silný ekonomický obraz
Waller na konferencii v Utahu povedal, že základný ekonomický obraz zostáva silný. "Ekonomika je naozaj na vzostupe, rast hrubého domáceho produktu môže v treťom štvrťroku dosiahnuť viac ako štyri percentá zhruba po dvoch percentách v predchádzajúcich štyroch kvartáloch. Takže sme v tejto pozícii, keď sledujeme a uvidíme, čo sa stane (so sadzbami)," uviedol.
Guvernérka Fedu Michelle Bowmanová, členka Federálneho výboru pre voľný trh, ktorý stanovuje úrokové sadzby Fedu, už skôr v stredu zaujala tvrdší postoj k budúcej úrokovej politike. Skonštatovala, že domáce výdavky pokračujú v raste silným tempom, trh práce zostáva napätý a inflácia je stále príliš vysoká. To podľa nej naznačuje, že úroková sadzba Fedu bude možno musieť ďalej rásť a nejaký čas zostať reštriktívna, aby sa inflácia vrátila k cieľu na úrovni dve percentá.
Analytici podľa najnovšieho prieskumu odhadujú pravdepodobnosť, že Fed na budúci mesiac ponechá svoju referenčnú úrokovú sadzbu nezmenenú na viac ako 90 percent.