Dôvera zahraničných podnikateľov v Číne dosiahla najnižšiu úroveň za celé roky, keďže spomalenie hospodárskeho rastu a geopolitické napätie podporujú pesimizmus a zasiahli vyhliadky na investície. Ukázali to v utorok výsledky prieskumov Americkej obchodnej komory v Šanghaji a Obchodnej komory Európskej únie v Číne. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.
Optimizmus opadol
Geopolitické otázky, najmä napätie medzi USA a Čínou, označilo za hlavnú podnikateľskú výzvu 60 percent z 325 respondentov a rovnaký počet poukázal na spomalenie čínskej ekonomiky.
Obavy z transparentnosti regulačného prostredia v Číne vzrástli tiež, pričom jedna tretina firiem uviedla, že politika a predpisy voči zahraničným spoločnostiam sa za posledný rok zhoršili.
Štyri z desiatich firiem zároveň uviedli, že plánujú alebo už začali s presmerovaním investícií z Číny do iných krajín. To je o šesť percentuálnych bodov viac ako v minulom roku, pričom najčastejšie sa presúvajú do juhovýchodnej Ázie.
Svoju úlohu v prieskume zohrala aj slabá spotreba, kríza v masívnom sektore nehnuteľností a slabý dopyt po čínskom exporte. Tieto faktory komplikujú zotavovanie čínskej ekonomiky.
Podobné výsledky odhalil aj prieskum Obchodnej komory EÚ. "Vnímanie čínskeho trhu európskymi spoločnosťami ako predvídateľného, spoľahlivého a efektívneho sa neustále zhoršuje," uviedla komora, ktorá zastupuje približne 1700 spoločností z Únie.
"Po celé desaťročia európske spoločnosti v Číne prosperovali," povedal prezident komory Jens Eskelund. Po troch turbulentných rokoch však "mnohí prehodnotili svoje základné hodnotenie čínskeho trhu", dodal.
Netransparentné zákony
Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová na separátnom podujatí v Pekingu uviedla, že netransparentné čínske zákony vyvolávajú obavy zahraničných firiem. Spresnila, že predstavitelia európskych firiem v Číne sa sťažovali na "nepredvídateľnosť rozhodnutí a výkladu zákonov zo strany regulátorov".
Zahraniční podnikatelia už dlho poukazujú na nejasné a svojvoľné predpisy v Číne, ako aj na preferenčné zaobchádzanie s miestnymi spoločnosťami.
Európske firmy spomenuli tiež revíziu čínskeho zákona proti špionáži v júli, ktorý podkopáva dôveru. Odborníci a západné vlády varovali, že zákon dáva čínskym úradom väčší priestor pri implementácii už aj tak neprehľadnej legislatívy o národnej bezpečnosti.
Výsledky prieskumov prichádzajú v čase, keď Čína prijíma sériu opatrení na podporu stagnujúcej ekonomiky.