Export z Nemecka do krajín susediacich s Ruskom zaznamenal v prvom štvrťroku výrazný rast, čo vyvolalo obavy z reexportu nemeckých produktov do Ruskej federácie a obchádzania tak sankcií uvalených na Moskvu za vojnu na Ukrajine.
Výrazný nárast
Výrazne vzrástol aj export do ďalších štátov, ktoré priamo susedia s Ruskom, alebo boli v minulosti súčasťou Sovietskeho zväzu, aj keď hodnota vývozu bola relatívne nízka. Export do Gruzínska sa v prvom kvartáli zvýšil medziročne o 92 percent, do Kazachstanu o 136 percent, Arménska o 172 percent a do Tadžikistanu o 154 percent.
"Obchádzanie sankcií voči Rusku je neprijateľné," povedal nemecký minister financií Christian Lindner tento týždeň v Bruseli, kde sa rokovalo o 11. balíku sankcií voči Moskve. Ten sa týka práve osôb a krajín obchádzajúcich protiruské sankcie. Zastavenie reexportu je však komplikované pre prekrývanie sa colných a obchodných dohôd medzi krajinami, z ktorých nie všetky súhlasili so západnými sankciami.
"Arménsko, Bielorusko, Kazachstan a Kirgizsko sú s Ruskom v colnej únii," povedal Felbermayr. "To znamená, že voči tretím krajinám uplatňujú spoločný colný režim a to, čo ide z Európskej únie do Kirgizska, sa môže následne predať do Ruska bez ďalších kontrol a colných poplatkov," dodal.
Autá a komponenty
V prípade exportu Nemecka do Kirgizska sa v 1. kvartáli zvýšil prudko najmä vývoz áut a komponentov, a to o vyše 4000 percent na zhruba 84 miliónov eur. O viac než 1000 percent vzrástol aj nemecký vývoz chemických produktov, kovových výrobkov a oblečenia do tejto krajiny. Za minulý rok vzrástol export z Nemecka do Kirgizska zhruba šesťnásobne a vývoz produktov s označením "Made in Germany" sa výrazne zvýšil aj do ďalších krajín v blízkosti Ruska.
Prudko vzrástol export z Nemecka aj do Turecka, ktoré sa považovalo za ďalšiu trasu na dodávky západných výrobkov do Ruska. Vývoz sa v 1. kvartáli zvýšil o takmer 37 percent na zhruba osem miliárd eur, zatiaľ čo celkový export Nemecka za dané obdobie vzrástol iba o 7,4 percenta.
Turecko je v colnej únii s Európskou úniou a podľa Felbermayra sa tak priemyselný tovar môže dostávať na jeho územie bez cla. "Keďže však Turecko neparticipuje na sankciách Európskej únie, tovar z týchto štátov sa z jeho územia môže exportovať ďalej do Ruska. To isté platí aj pre dovoz štátov Únie z Turecka.
Dovážané výrobky môžu obsahovať veľké množstvo ruských komponentov bez toho, aby s tým Európska únia mohla niečo urobiť," dodal šéf WIFO. Pod tlakom skupiny G7 Turecko nakoniec v marci súhlasilo so zastavením tranzitu západných tovarov spadajúcich pod sankcie cez svoje územie do Ruska, čo sa podľa USA ukáže na najnovších dátach v oblasti zahraničného obchodu.
Lídri krajín G7 sa medzitým v piatok na samite v japonskej Hirošime dohodli na nových sankciách voči Rusku. Tie podľa nich "vyhladujú" ruskú vojnovú mašinériu, ktorá nebude mať prístup k technológiám, službám a priemyselným produktom z krajín G7. Nové sankcie budú zahrnovať obmedzenia na vývoz položiek, ktoré sú pre Rusko kľúčové na bojisku.