Blížiace sa sté výročie britskej vysielacej spoločnosti BBC ohrozujú štrajky novinárov, napísal dnes list The Guardian. Členovia mediálnych odborov nesúhlasia s plánmi vedenia korporácie, ktoré chce zrušiť spravodajské kanály BBC News a medzinárodnej BBC World News a vytvoriť jednu kombinovanú službu.
Snaha ušetriť
Generálny riaditeľ BBC Tim Davie oznámil, že ušetrí až 500 miliónov libier okrem iného práve zlúčením dvoch kanálov, ktoré bude znamenať zrušenie 70 pracovných miest. Davie od septembra 2020 zoštíhlil pozície BBC o 1200 pracovných miest a sľúbil zrušiť ďalších asi tisíc miest v nasledujúcich rokoch.
Podobného názoru sú aj členovia odborov BBC, ktorí sa v poradnom hlasovaní vyslovili za začatie štrajku na protest proti navrhovaným zmenám.
Nový kanál BBC News, ktorý má byť spustený v apríli budúceho roka, by vysielal z Washingtonu, Singapuru a cez deň britského času z Londýna.
"Spôsob, akým diváci konzumujú správy, sa mení. Chceme vytvoriť... svetovú spravodajskú službu na našich weboch, aplikáciách aj na novom televíznom kanáli, "uviedla riaditeľka digitálneho obsahu BBC News Naja Nielsenová.
Udržať kvalitu je nemožné
Paul Siegert z odborového zväzu novinárov uviedol, že zámer poskytovať službu medzinárodnému publiku s výrazne nižším počtom zamestnancov, ale v rovnakej kvalite produkcie aj žurnalistiky, je nemožné. "Vyzývame BBC, aby tento úsporný plán ešte prehodnotila," povedal Siegert.
Davie má dnes o zmenách hovoriť so zamestnancami spravodajstva. Generálny riaditeľ si ale podľa niektorých ľudí z BBC plne neuvedomuje, aké dopady budú mať plány na obsah na obrazovkách, píše ľavicový The Guardian.
Generálna tajomníčka TUC Frances O‘Gradyová v liste daviemu oznámila, že zlúčenie a škrty podporia trend tvorby spravodajstva "od stola" a obmedzia možnosti "získavania informácií priamo z miestnych komunít, pracovísk a cez osobitných spravodajcov a investigatívnu prácu".