Ilustračná fotografia. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

V BBC hrozí štrajk kvôli plánom na zrušenie spravodajskej stanice BBC News

02.09.2022, 13:57
Autor:
ČTKČTK

Paul Siegert z odborového zväzu novinárov uviedol, že zámer poskytovať službu medzinárodnému publiku s výrazne nižším počtom zamestnancov, ale v rovnakej kvalite, je nereálny.

Blížiace sa sté výročie britskej vysielacej spoločnosti BBC ohrozujú štrajky novinárov, napísal dnes list The Guardian. Členovia mediálnych odborov nesúhlasia s plánmi vedenia korporácie, ktoré chce zrušiť spravodajské kanály BBC News a medzinárodnej BBC World News a vytvoriť jednu kombinovanú službu.

Zlúčením má vzniknúť jedna stanica s názvom BBC News, ktorá by sa viac orientovala na digitálne prostredie. Zmyslom je ale predovšetkým snaha prispôsobiť sa viacerým výrazným škrtom v rozpočte, ktoré BBC postihli. V januári britská vláda oznámila, že na dva roky zmrazí koncesionárske poplatky, aby podporila rodiny, ktoré čelia rastúcim životným nákladom.

Snaha ušetriť

Generálny riaditeľ BBC Tim Davie oznámil, že ušetrí až 500 miliónov libier okrem iného práve zlúčením dvoch kanálov, ktoré bude znamenať zrušenie 70 pracovných miest. Davie od septembra 2020 zoštíhlil pozície BBC o 1200 pracovných miest a sľúbil zrušiť ďalších asi tisíc miest v nasledujúcich rokoch.

image

Štrajk pilotov spoločnosti Lufthansa ochromil v Nemecku leteckú dopravu, cestúci dostali lístky na vlak

The Guardian dnes informoval, že šéfka odborov Trades Union Congress v liste Daviemu vyjadrila obavy, že zrušenie kanála BBC News "výrazne obmedzí priestor na zber informácií i vysielanie (britských) domácich reportáží", čo podľa nej bude mať negatívny dopad na britskú demokraciu.

Podobného názoru sú aj členovia odborov BBC, ktorí sa v poradnom hlasovaní vyslovili za začatie štrajku na protest proti navrhovaným zmenám.

image

Piloti nemeckej Lufthansy štrajkujú. Zrušených je 800 letov

Nový kanál BBC News, ktorý má byť spustený v apríli budúceho roka, by vysielal z Washingtonu, Singapuru a cez deň britského času z Londýna.

"Spôsob, akým diváci konzumujú správy, sa mení. Chceme vytvoriť... svetovú spravodajskú službu na našich weboch, aplikáciách aj na novom televíznom kanáli, "uviedla riaditeľka digitálneho obsahu BBC News Naja Nielsenová.

Udržať kvalitu je nemožné

Paul Siegert z odborového zväzu novinárov uviedol, že zámer poskytovať službu medzinárodnému publiku s výrazne nižším počtom zamestnancov, ale v rovnakej kvalite produkcie aj žurnalistiky, je nemožné. "Vyzývame BBC, aby tento úsporný plán ešte prehodnotila," povedal Siegert.

image

Lufthansa v piatok zruší pre plánovaný štrajk pilotov okolo 800 letov

Davie má dnes o zmenách hovoriť so zamestnancami spravodajstva. Generálny riaditeľ si ale podľa niektorých ľudí z BBC plne neuvedomuje, aké dopady budú mať plány na obsah na obrazovkách, píše ľavicový The Guardian.

Generálna tajomníčka TUC Frances O‘Gradyová v liste daviemu oznámila, že zlúčenie a škrty podporia trend tvorby spravodajstva "od stola" a obmedzia možnosti "získavania informácií priamo z miestnych komunít, pracovísk a cez osobitných spravodajcov a investigatívnu prácu".

01 - Modified: 2022-09-02 07:44:37 - Feat.: 1 - Title: Štrajk pilotov spoločnosti Lufthansa ochromil v Nemecku leteckú dopravu, cestúci dostali lístky na vlak 02 - Modified: 2022-09-02 05:01:10 - Feat.: 1 - Title: Piloti nemeckej Lufthansy štrajkujú. Zrušených je 800 letov 03 - Modified: 2022-09-01 14:07:44 - Feat.: 1 - Title: Môže sa v Ústave zrušiť nejaká časť? Nie je to také jednoduché
01 - Modified: 2023-02-07 07:14:57 - Feat.: - Title: Francúzsko čakajú štrajky proti zvýšeniu veku odchodu do dôchodku. Môže sa zapojiť viac ako milión ľudí 02 - Modified: 2023-02-06 09:39:36 - Feat.: - Title: Desaťtisíce štátnych zdravotníkov v Británii vstúpili do najväčšieho štrajku za 75 rokov. Chcú vyššie platy 03 - Modified: 2023-02-01 09:18:11 - Feat.: - Title: Zima nespokojnosti v Británii: Krajine hrozí ochromenie, pol milióna zamestnancov dnes vstupuje do štrajku 04 - Modified: 2023-01-26 13:35:41 - Feat.: - Title: V dopravnom aj bytovom podniku v Košiciach vyhlásili štrajkovú pohotovosť, dôvodom sú miesta a platy 05 - Modified: 2023-01-25 09:35:34 - Feat.: - Title: Zamestnanci britského Amazonu štrajkujú. K robotom sa správajú lepšie ako k nám, tvrdia
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
08. február 2023 20:56