Rusko by malo znížiť ťažbu ropy o 20 až 30 percent zhruba na sedem až osem miliónov barelov denne. Získalo by tak lepšiu cenu a surovinu by nepredávalo so zľavou.
Západné sankcie uvalené na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu krajinu odrezali od globálneho finančného systému. Produkcia a predaj ruskej ropy sa tak ocitli pod tlakom, pretože odberatelia sa buď ruskej rope vyhýbajú, alebo sa snažia získať výhodnú cenu.
Výnimka pre ropovody
Zástupcovia Európskej únie teraz rokujú o návrhu zakázať dodávky ruskej ropy do únijných krajín po mori, výnimku majú mať dodávky sietí ropovodov. Cez ne ropu odoberá Maďarsko, Slovensko a Česká republika. Na tankeroch prúdia do Európy okolo tri štvrtiny ropy dovážanej z Ruska.
"Prečo by malo Rusko udržiavať ťažbu v objeme desať miliónov barelov denne, keď môžeme efektívnejšie spotrebovať a vyviezť sedem až osem miliónov barelov denne bez toho, aby tým tratil štátny rozpočet a domáca spotreba?" napísal Fedun. Ten firmu Lukoil spoluzaložil v roku 1991 s Vagitom Alekperovom, ktorý teraz vedie ropný koncern.
Ropa dražie, je na dvojmesačnom maxime
"Čo je lepšie - predať desať barelov ropy za 50 dolárov, alebo sedem barelov za 80 dolárov?" napísal Fedun. Vyzval aj na zvýšenie investícií do ruskej flotily tankerov a poukázal na to, že sankcie zvýšili náklady na prenájom lodí, uviedla agentúra Reuters.
Napätá globálna ponuka ropy prispieva k rastu cien suroviny. Vzhľadom na rokovania zástupcov EÚ ohľadom embarga na ruskú ropu dnes ceny ropy vystúpili na viac ako dvojmesačné maximum.
Termínový kontrakt na severomorskú ropu Brent s dodaním v septembri, ktorý vyprší v utorok, sa popoludní predával tesne pod 120 dolármi a oproti predchádzajúcemu záveru vykazoval rast asi o 0,3 percenta.