Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil výhľad rastu svetovej ekonomiky na tento rok o 0,3 percentuálneho bodu na 5,5 percenta.
V budúcom roku má tempo rastu spomaliť na 4,2 percenta. Priaznivejší bol podľa predbežného odhadu tiež ekonomický výkon v minulom roku.
Miernejší prepad
Vlani ekonomika podľa aktualizovaného výhľadu klesla o 3,5 percenta. V októbri pritom MMF predpovedal pokles hrubého domáceho produktu o 4,4 percenta. Miernejší prepad spôsobilo oživenie rastu v druhej polovici roka.
Nedávne schválenie vakcín proti covidu-19 vyvolalo nádej na rýchly obrat v pandémiu v druhej časti tohto roka.
Avšak rast počtu nakazených koncom minulého roka, nové varianty vírusu, obnovenie reštrikcií, logistické problémy s distribúciou vakcín a neistota, ako bude vakcína prijatá, vyvolávajú obavy o ďalší výhľad.
Veľa práce je ešte potrebnej v oblasti zdravotníckej a ekonomickej politiky, aby boli obmedzené trvalé škody spôsobené prudkým poklesom v roku 2020 a bolo zabezpečené trvalé oživenie, upozornil MMF.
Oživenie vyspelých ekonomík
K zlepšeniu celkového výhľadu prispelo oživenie vo vyspelých ekonomikách, hlavne vďaka ďalším balíčkom pomoci a lepšej dostupnosti vakcín v porovnaní s rozvíjajúcimi sa ekonomikami.
Sila oživenia je však v jednotlivých krajinách odlišná v závislosti na vážnosti zdravotnej krízy, narušenia ekonomickej aktivity a efektívnosti pomoci, ktorá má obmedziť trvalé ekonomické škody.
HDP rozvinutých krajín má tento rok vzrásť o 4,3 percenta po poklese o 4,9 percenta vlani. Vyspelé ekonomiky všeobecne dokázali poskytnúť finančnú pomoc domácnostiam i firmám prostredníctvom daňových výhod aj priamych finančných podpôr či pôžičiek a záruk.
Ďalšiu pomoc poskytli centrálne banky. Vakcína by tu potom mala byť široko dostupná tento rok v lete.
Eurozóna nabehne pomalšie
Aktivita v Spojených štátoch a Japonsku by sa mala vrátiť na úroveň z konca roka 2019 v druhej polovici tohto roka. V prípade eurozóny a Británie však bude návrat pomalší a pod úrovňou z konca roka 2019 zostanú oba regióny ešte v budúcom roku.
Výhľad rastu Spojených štátov na tento rok zlepšil MMF o dva percentuálne body na 5,1 percenta vďaka silnému oživeniu v druhej polovici roka a decembrovému balíčku podpory. Japonská ekonomika má tento rok vzrásť o 3,1 percenta, čo je o 0,8 percenta viac, než MMF čakal v októbri.
Dôvodom je tiež ďalšia finančná pomoc. Naopak, v prípade eurozóny fond odhad rastu zhoršil na 4,2 percenta z októbrových 5,2 percenta kvôli slabšej aktivite koncom minulého roka, ktorá by kvôli rastu počtu nakazených a novým obmedzeniam mala pretrvať aj na začiatku tohto roka.
Oživenie v Číne bude silné
Tiež u rozvojových a rozvíjajúcich sa krajín bude oživenie veľmi rôznorodé. Silné oživenie čaká MFF v Číne, ktorej sa podarilo dostať chorobu pod kontrolu a ekonomiku podporili vládne investície aj centrálna banka.
Výrazne sa zlepšil výhľad tiež pre Indiu vďaka oživeniu koncom roka. Výhľad pre vývozcov ropy a ekonomiky vysoko závislej od cestovného ruchu nie je tak priaznivý kvôli neistému vývoju cien ropy a neistej normalizácii cestovania cez hranice.
Rovnako ako v októbri tiež tentoraz MMF varoval, že očakáva, že pandémia zvráti pokrok, ktorý sa podarilo za posledné dve desaťročia dosiahnuť v znižovaní chudoby.
Objem globálneho obchodu má tento rok vzrásť o osem percent, budúci rok tempo rastu spomalí na šesť percent. Obchod so službami bude oživovať pomalšie než obchod s tovarom.
To súvisí s útlmom cestovanie cez hranice a poklesom služobných ciest do doby, než sa podarí zastaviť šírenie covidu-19.