Svetová obchodná organizácia (WTO) dnes oficiálne povolila Spojeným štátom uvaliť clo na dovoz tovaru z Európskej únie v hodnote 7,5 miliardy amerických dolárov (6,79 miliardy eur) ročne.
Orgán na riešenie sporov (ORS) tvoria zástupcovia 164 členských štátov. Dnešné povolenie bolo len formalitou, mohlo by byť odopreté len v prípade, keby všetci prítomní členovia WTO hlasovali proti, uviedla agentúra Reuters.
Washington začiatkom októbra v reakcii na rozhodnutie WTO oznámil, že zavedie desaťpercentné clo na európske lietadlá a 25-percentné clo na niektoré potravinárske a ďalšie tovary, ako je napríklad francúzske víno, škótska a írska whisky alebo syry.
Clá sú zamerané na tovar z krajín, v ktorých sa vyrábajú lietadlá Airbus, teda Britániu, Francúzsko, Nemecko a Španielsko.
Vyslanec Spojených štátov pre WTO Dennis Shea povedal, že Washington stále dáva prednosť vyriešeniu sporu rokovaním. K tomu však môže dôjsť len v prípade, že EÚ skutočne ukončí podporu Airbusu a uistí sa, že výhody pre Airbus nebude možné obnoviť pod iným názvom alebo pod iným mechanizmom.
Delegácia EÚ na zasadnutí orgánu WTO uviedla, že má vážne obavy a že americké clá sú krátkozraké.
Európska komisia (EK) už skôr oznámila, že zavedenie ciel by bolo krátkozraké a kontraproduktívne a mohlo by uškodiť obom stranám. Vyzvala, aby si spory okolo pomoci pri výrobe lietadiel vyriešili obe strany dohodou, a varovala, že ak Američania clá skutočne zavedú, potom EÚ odpovie rovnakým spôsobom.
Spojené štáty a Európska únia sa od roku 2004 navzájom obviňujú z nelegálnej podpory svojich výrobcov lietadiel Boeing a Airbus. Pri oboch stranách bolo zistené, že v rozpore s pravidlami WTO svojho výrobcu finančne podporovali, aby im zabezpečili výhodnejšiu pozíciu na trhu.
Obe strany sa následne začali pripravovať na prípadné uvalenie ciel, ktoré by bola odvetou za škody vzniknuté v dôsledku subvencií. Plány EÚ na zavedenie ciel na americký tovar WTO ešte posudzuje, rozhodnutie sa očakáva začiatkom budúceho roka.