„Sme na správnom mieste v správnom čase. Máme totiž niečo, čo európske krajiny potrebujú,“ tvrdí Radoslav Danilák.Archív HN
StoryEditor

Googlu by sme ušetrili šesť miliárd

09.01.2019, 23:00
Spoluzakladateľ spoločnosti Tachyum Radoslav Danilák bol jedným z 30 Slovákov, ktorí si prevzali štátne vyznamenanie z rúk prezidenta Andreja Kisku.

Dlhé roky pôsobíte v USA. Prečo zvažujete umiestniť vývoj procesorov práve na Slovensko?
Zavážilo niekoľko vecí súbežne. Bratislava je v rámci Európy progresívne rastúce mesto, v ktorom sa zvyšuje životná úroveň. Druhým aspektom je to, že naši investori, spoločnosť IPM, sú zo Slovenska a vytvorili nám potrebnú infraštruktúru. Okrem iného nám pomohli zvládnuť aj množstvo legislatívnych zmien, ktoré sa u nás udiali počas mojej dvadsaťročnej neprítomnosti.

Váš príchod by však mohol vyriešiť aj aktuálne boľačky Bruselu. Prečo a ako by váš projekt mohol pomôcť Únii?
Bol som v Bruseli v ten deň, keď sa uskutočnil telefonát Trumpa s Junckerom a s Tuskom. Trump svojou metódou slona v porceláne naznačil, že ak nedosiahne, čo chce, tak môže použiť ekonomický a technologický tlak na EÚ podobne, ako ho aplikuje na Čínu a iné štáty. Nasledujúci deň sa v podstate začalo v Európe hovoriť o technologickej suverenite. Predstavte si, že by sa spor s USA vyhrotil ako v prípade Číny a obmedzil by sa napríklad vývoz čipov do Únie. Informačný priemysel by sa zrútil a rovnako s ním aj ekonomiky štátov naprieč Úniou. Európa si vtedy uvedomila, že musí byť technologicky samostatná.

Takže by ste mohli byť prvým krokom k jej samostatnosti v tejto oblasti?
Som o tom presvedčený. My sme na správnom mieste v správnom čase. Máme totiž niečo, čo európske krajiny potrebujú. Nákladovo dostupný základ pre rozvoj ekonomiky založenej na umelej inteligencii. To je životne dôležitá technológia pre rozvoj každého ekonomického sektora, v ktorom Európa dnes hrá prím. Aby si pozíciu dokázala udržať, potrebuje byť v umelej inteligencii lídrom.


Tvrdíte, že váš čip je unikátny vďaka tomu, že ide skôr o prienik čipov. V čom sú hlavné jeho výhody a aké problémy rieši?
Čip Prodigy je menší, lacnejší a ...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2025-05-21 13:26:44 - Feat.: - Title: Konferencia Google I/O bola zameraná na AI. Gigant ukázal vlastné okuliare, ale aj virtuálnu skúšobnú kabínku 02 - Modified: 2025-05-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Tajomstvo reči a jazyka: Prečo sa niektoré deti hovoria skôr a iné nie a čo bábätko vníma už v maternici? 03 - Modified: 2025-05-20 22:00:00 - Feat.: - Title: Lymfatický systém skrýva tajomstvá: Ako s ním súvisí celulitída, opuchy, slepé črevo a kedy treba spozornieť 04 - Modified: 2025-05-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Neurológ: Úspech a dôvod našej existencie je založený na genetickej odlišnosti, sme optimálne diverzifikovaní 05 - Modified: 2025-05-16 22:00:00 - Feat.: - Title: IT manažér Karol Horský: Informačné technológie nie sú mužskou doménou, v oblasti AI som však skeptik
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. máj 2025 15:53