Reuters
StoryEditor

Čína vyzvala Spojené štáty, aby sa upokojili a vrátili k rozumu

02.08.2018, 14:57
Autor:
TASRTASR
Vláda Donalda Trumpa sa snaží vystupňovať tlak na Čínu a plánuje zvýšiť na 25 percent clá na čínsky dovoz.

Čína vo štvrtok vyzvala Spojené štáty, aby sa "upokojili" a vrátili sa k rozumu. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa sa totiž snaží vystupňovať tlak na Čínu a plánuje zvýšiť na 25 percent clá na čínsky dovoz v hodnote 200 miliárd USD (171 miliárd eur).

Americký obchodný zástupca Robert Lighthizer v stredu (1.8.) povedal, že prezident Donald Trump nariadil zvýšenie z predtým navrhovanej colnej sadzby z 10 percent na 25 percent, pretože Čína odmietla splniť požiadavky USA, a zaviedla odvetné clá na tovary z USA.

Wang I, popredný čínsky diplomat však uviedol, že snahy USA vyvíjať tlak na Čínu budú márne a vyzval politikov, ktorí majú na starosti obchod, aby sa "upokojili".

"Dúfame, že tí, ktorí sa priamo podieľajú na obchodných politikách Spojených štátov, sa môžu upokojiť, starostlivo počúvať hlasy amerických spotrebiteľov a kolektívnu výzvu medzinárodného spoločenstva," povedal Wang I, člen štátnej rady štátu (kabinetu).

"Spôsob, akým Spojené štáty zvyšujú tlak, nebude mať žiadny efekt," povedal novinárom na okraji regionálneho fóra v Singapure.

Čínsky jüan v reakcii na stupňovanie napätia medzi oboma krajinami oslabil voči doláru a prehĺbil svoj pokles na viac ako 4,5 percenta.

Žiadne oficiálne rozhovory medzi Washingtonom a Pekingom sa nekonali niekoľko týždňov po požiadavke Trumpa, aby Čína urobila zásadné zmeny v politike ochrany duševného vlastníctva, transferov technológií a dotácií pre odvetvie špičkových technológií.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang na pravidelnom brífingu v Pekingu len zopakoval, že úsilie Spojených štátov o "vydieranie" zlyhá.

"Radíme Spojeným štátom, aby upravili svoj postoj a nepokúšali sa vydierať. Na Čínu to nebude fungovať," povedal Keng Šuang.

Dvaja predstavitelia americkej administratívy novinárom prezradili, že Trump zostáva otvorený komunikácii s Pekingom, a že prostredníctvom neformálnych rozhovorov obe krajiny diskutujú, či je možné "plodné rokovanie".

Vyššia colná sadzba, ak ju USA zavedú, sa bude týkať celej škály čínskych produktov, od potravín, cez chemikálie, až po spotrebný tovar. Tieto clá zatiaľ nie sú v platnosti, kým sa neskončí obdobie verejných pripomienok. To bolo predĺžené do 5. septembra.

01 - Modified: 2025-05-23 20:45:58 - Feat.: - Title: Európska únia chce stále dobrú dohodu s USA, no bude brániť svoje záujmy, tvrdí Šefčovič 02 - Modified: 2025-05-23 20:39:11 - Feat.: - Title: Americké akcie oslabili kvôli Trumpovým hrozbám ohľadom ciel 03 - Modified: 2025-05-23 19:28:46 - Feat.: - Title: Kyjev oznámil spustenie fondu, ktorý poskytne USA prístup k ukrajinským nerastom 04 - Modified: 2025-05-23 17:03:58 - Feat.: - Title: Americký súd dočasne zablokoval zákaz prijímania zahraničných študentov na Harvard 05 - Modified: 2025-05-23 16:56:17 - Feat.: - Title: Ďalšie kolo jadrových rozhovorov medzi USA a Iránom prinieslo určitý pokrok, Omán predložil viacero návrhov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/zahranicna-ekonomika, menuAlias = zahranicna-ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
23. máj 2025 23:21