Európska únia (EÚ) zavedie tento týždeň clá na oceľ, aby chránila svojich vlastných výrobcov pred nárastom importu ocele v dôsledku amerických ciel. Oznámila to v stredu Európska komisia (EK).
Reakcia na zvýšenie ciel USA
Americké clá totiž spôsobili odklon vývozu ocele na iné trhy, čo môže vážne poškodiť výrobcov a zamestnancov v oceliarskom priemysle EÚ, dodala.
Od štvrtka 19. júla EÚ zavedie 25-percentné tarify v 23 kategóriách výrobkov z ocele, ktoré nadobudnú účinnosť až vtedy, keď dovoz týchto produktov presiahne súčasný priemer. Ten je vypočítaný z údajov za posledné tri roky.
Malmströmová verí, že tieto opatrenia odrážajú rovnováhu medzi záujmom výrobcov z EÚ a spotrebiteľov ocele, ako sú automobilový priemysel a stavebný sektor, ktorí sú závislí od dovozu.
Tieto dočasné opatrenia môžu platiť až 200 dní, kým Komisia nerozhodne o konečných clách začiatkom roka 2019.
Ide o súčasť reakcie EÚ na zvýšenie ciel USA. Blok tiež zaviedol vyrovnávacie clá vo výške 2,8 miliardy eur na americký tovar.
Členské štáty EÚ vyjadrili "drvivú podporu" novým opatreniam, ako sú clá, uviedla Komisia.
Clá aj na elektrické bicykle z Číny
Európska únia zavedie od štvrtka tiež clá na dovoz všetkých elektrobicyklov z Číny. Podľa Európskej komisie budú v rozmedzí 21,8 percenta až 83,6 percenta. Európski výrobcovia sa v minulosti sťažovali, že čínski vývozcovia elektrických bicyklov dosahujú nižšie ceny vďaka vládnym subvenciám Pekingu. EK vec prešetruje.
Nie je to prvýkrát, čo sa medzi EÚ a Čínou schyľuje k možnému konfliktu kvôli bicyklom. V decembri 2016 EÚ obvinila Čínu, že pochovala globálnu ekologickú obchodnú dohodu, pretože trvala na tom, že bicykle budú zahrnuté medzi zelené produkty, ktoré nepodliehajú clu. Už v roku 1993 boli uvalené antidumpingové clá na dovoz bežných bicyklov z Číny do EÚ.
Uvalenie ciel na elektrobicykle je ďalším z opatrení proti lacnému čínskemu dovozu do EÚ. V minulosti sa dotklo napríklad solárnych panelov či ocele. Peking na ne vždy reagoval s veľkou nevôľou.