Väčšina ekonómov podľa prieskumu denníka The Wall Street Journal (WSJ) predpokladá, že budúca hospodárska recesia v Spojených štátoch sa začne v roku 2020.
"Súčasná hospodárska expanzia začína byť z historického hľadiska príliš dlhá," uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Bank of the West Scott Anderson, ktorý patrí do skupiny predpovedajúci recesiu v roku 2020.
Väčšina respondentov predpokladá, že hlavnou príčinou hospodárskeho útlmu bude prehriatie ekonomiky vedúca k sprísňovaniu menovej politiky americkej centrálnej banky (Fed). Medzi ďalšie príčiny, ktoré uviedlo najmenej päť percent respondentov, patrí finančná kríza, rozpočtové problémy či narušenia zahraničného obchodu.
WSJ upozorňuje, že hospodárske recesie sa predpovedajú veľmi ťažko a niekedy je dokonca ťažké zistiť, že už recesia začala. Napríklad recesia, ktorá odštartovala v decembri 2007, bola príslušným výborom Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER) oficiálne ohlásená až po uplynutí jedného roka.
"Recesie nastávajú kvôli neočakávaným šokom," uviedol ekonóm Daniel Bachman zo spoločnosti Deloitte, ktorý termín aj príčinu budúceho poklesu americkej ekonomiky odmietol odhadnúť.
Podľa WJS však prognózy ekonómov signalizujú, že bezprostredná recesia síce nehrozí, ale hospodársky rast nemôže trvať večne a pokles by mohol prísť v čase kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2020. "V hre je každý rok od roku 2019," uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Wrightson ICAP Lou Crandall.
Zatiaľ najdlhšiu hospodársku expanziu Spojené štáty podľa údajov NBER siahajúcich do roku 1854 zažili v závere minulého tisícročia. Ekonomika vtedy za podpory rozmachu v oblasti informačných technológií rástla plných desať rokov.
Súčasná hospodárska expanzia v máji dosiahla 107. mesiac. Prekonala tak 106 mesiacov trvajúci rast z šesťdesiatych rokov minulého storočia. Medzi ekonómami panuje čoraz väčšia istota, že terajšia expanzia bude pokračovať až do druhej polovice budúceho roka, a určí tak nový rekord, píše WSJ.