Odchod Británie z Európskej únie nie je dôvodom na obavy, ale na nádej. Povedal to dnes britský minister zahraničia Boris Johnson. Vyhlásil to v prejave o takzvanom brexite, v ktorom sa snažil upokojiť tých obyvateľov Británie, ktorým sa plánovaný rozchod s európskym blokom nepáči. Brexit pritom označil za "veľký liberálny projekt", ktorý môže "časom zjednotiť túto krajinu".
Pripravenosť na brexit
Priaznivcov odchodu Británie z európskeho bloku, ku ktorým sám patrí, minister Johnson vyzval, aby nevyjadrovali nad brexitom "škodoradostnú radosť" a brali ohľad na to, že značná časť Britov si odchod z EÚ v referende nepriala.
Všetkých obyvateľov svojej krajiny vyzval, aby "sa zjednotili v prospech toho, čomu všetci veria". Tým je podľa neho "sebaisté" Spojené kráľovstvo. Brexit neznamená nepriateľstvo voči zvyšku Európy, dodal Johnson. "Nie je to nejaké veľké znamenie V nad doverskými útesmi," povedal s odkazom na prvé písmeno slova victory, teda víťazstva.
Výsledky predminulého referenda o brexite nemožno podľa Johnsona už zvrátiť. Keby sa uskutočnilo druhé ľudové hlasovanie o členstve v EÚ, ako niektorí požadujú, vyvolalo by to podľa neho len nové politické spory a tým, ktorí by boli na strane porazených, by bola Británia. Druhé referendum by bolo "katastrofálnym omylom, ktorý by viedol k permanentnému a nezmazateľnému pocitu zrady," dodal minister.
Johnson chváli rokovania
Aktuálne rokovania o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ označil šéf britskej diplomacie za dobré. Podľa neho dáva zmysel, aby si Británia v určitých oblastiach udržala spoločné štandardy s európskou dvadsaťsedmičkou. Avšak voľba, o ktoré oblasti pôjde, musí byť na Britoch.
Po brexite podľa neho nemôže byť Londýn viazaný pravidlami EÚ. Brusel pritom navrhuje, aby v prechodnom období, ktoré by mohlo trvať až do konca roka 2020, platila v Británii naďalej únijné pravidlá, a to aj novo prijaté. Na ich podobu by však Londýn nemal mať už žiadny vplyv. Podľa zástancov brexitu by sa z Británie stal "vazalský štát" EÚ.
Odporca brexitu Johnsonov prejav príliš nepresvedčil. Poslanec Labouristickej strany Chuka Umunna ministrovu reč označil za "cvičenie v pokrytectvo". Liberálnodemokratický zákonodarca Tom Brake povedal, že Johnsonovho verzia brexitu by Britániu pripravila o pracovné miesta, pretože by znamenala prísnejšie obchodné podmienky "s našim najväčším exportným trhom".