Špekulácie, či americký Fed začne zastavovať QE, kedy a ako rýchlo, sú už dlhšiu dobu dôležitým faktorom určujúcim pohyb finančných trhov. Tento vplyv narastal a viedol k masívnym výpredajom v druhej polovici minulého týždňa. Po špekuláciách, ako Fed pohne s trhmi, teraz možno prídu aj špekulácie opačné - ako trhy pohnú s Fedom. To znamená, či reakcia na ohlásenú zmenu politiky a utiahnutie menových podmienok nebude výraznejšie, než Fed predpokladá. Väčší by potom bol aj negatívny vplyv na ekonomiku, s ktorej ďalším vývojom Fed spája úpravy QE.
Šéf Fedu pri stredajšom vystúpení vyvolával dojem, že by muselo dôjsť k celkom veľkému posunu na trhoch, aby to centrálnu banku prinútilo k zmene nastoleného kurzu. Fed vo svojich projekciách berie rast výnosov (ktorý bol už pred stredou značný) do úvahy. Navyše Bernanke sa snažil bagatelizovať vplyv vyšších výnosov na hospodársky rast aj na realitný trh. Nárast výnosov podľa neho nie je škodlivý, ak za ním stoja dobré dôvody, teda optimistický výhľad ekonomiky.
K nárastu amerických výnosov dochádza postupne asi od polovice minulého roka. Vtedy dosahoval desaťročný dlhopis minima pod 1,4 percenta. Výrazne postup výnosov nahor zrýchlil od začiatku mája. Z 1,63 percenta sa dostali až na súčasných 2,41 percenta. V historickom porovnaní sú výnosy stále veľmi nízko a zatiaľ to teda nevyzerá na veľký šok pre ekonomiku.
Samozrejme tu ale sú trhové riziká, ktoré predpoklady o ekonomike a dôsledkoch menšieho stimulu môžu narušiť, a nejde len o dlhopisy. Je to aj dolár. Jeho oslabenie od polovice minulého roka vyzerá, že len mierne pomohlo obchodnej bilancii. Navyše za jej zlepšovaním stojí hlavne obchod s ropou a nástup domácej ťažby. Ak by dolár teraz výrazne posilnil, pri stále slabej Európe a spomaľujúcej Číne by to mohol byť pre americký priemysel negatívny impulz. Priemyslu sa ani teraz moc nedarí a stal by sa tak väčšou brzdou rastu.
Redakcia Patria.cz ďalej odporúča: USA sa po 40 rokoch približujú exportu ropy Rakúsko straší nálepka vratkých bánk Singer: Vlečúcej depresie sa neobávajte |
Dôležitým faktorom pre rozhodovanie centrálnej banky bude inflácia. Fed predpokladá jej postupný nárast, čo ale opäť môžu ovplyvniť trhové faktory ako kurz dolára aj prísnejšie úverové podmienky, v dôsledku napríklad aj prehnaných očakávaní trhov o politike Fedu. Inflácia v USA je teraz nízka a Fed do exitu z QE nijako netlačí. Ak by sa nezdvíhala a prípadne sa pridali aj známky negatívneho vplyvu menšej stimulácie na reálnu ekonomiku, hneď by prišli špekulácie, že koniec QE bude odložený. Spätnej väzbe finančných trhov na menovú politiku sa vyhnúť nejde a vôbec to nemusí znamenať, že sa centrálna banka dostala do vleku, ako tomu bolo v mnohých prípadoch na začiatku krízy.
Tomáš Vlkanalytik Patria Online Obchodovanie: www.patria-direct.sk |