Vo svete finančných búrz, brokerov a špekulácií ide o peniaze. Vidina rýchleho zisku je hlavným motorom špekulatívneho obchodovania, ktorého alchýmia pokročila natoľko, že dnes môžete s majetkom v rádovo tisícoch eur obchodovať virtuálne so sto, či dvestonásobkami hodnoty vkladu.
Virtuálny bitcoin si cestu do konvenčných médií už našiel. Ethereum ho našlo až dnes. Dôvodom je, že v stredu zhruba o pol jednej popoludní cena virtuálnej meny ethereum padla z úrovne 355 dolárov na 10 centov v priebehu niekoľkých sekúnd.
Dosiahnutie éterického zisku umožňuje technológia párovania takzvaných inteligentných zmlúv predstavujúcich špecifické kritériá naplnenia obchodu. Na jednej strane je to príbeh o rozprávkovom zisku, na druhej strane príbeh o stratách mnohých obchodníkov, ktorí boli v tom momente vystavení trhu.
To že náhly pokles ceny nedokázal vysvetliť ani viceprezident elektronickej burzy GDAX Adam White, ktoré obchodovanie s ethereumom sprostredkuje, hovorí za veľa.
Súčasná popularita kryptomien ako bitcoin či ethereum na trh láka nových a nových účastníkov aj bez predošlej skúsenosti. To tlačí na prudký rast cien a zároveň zvyšuje vidinu veľkého zárobku.
Zároveň White potvrdil, že k žiadnej manipulácii trhu nedošlo a všetky kontrakty uzavreté v čase náhleho prepadu meny ethereum platia. Ten, kto si kúpil kryptomenu v čase tesne pred prudkým prepadom, bohužiaľ prišiel o všetko. Obchodovanie s kryptomenami totiž riadia počítačové programy a možnosť reverzného obchodu je časovo limitovaná. Navyše rušenie kontraktov by spochybnilo dôveryhodnosť burzy, takže je vysoko nepravdepodobné, že to skončí inak ako stratami.
V porovnaní s výhernými automatmi v herniach, kasínach a stávkových kanceláriách výhry nie sú u kryptomien vopred určené a klient, či gambler nemá istotu strát v dlhodobom horizonte. Riziko pri obchodovaní s nimi je však vnorené do ich podstaty. Rýchly zisk totiž znamená veľké riziko. Ale to všetci vieme už celé generácie.