V treťom kvartáli aj napriek niektorým katastrofickým varovaniam rástla britská ekonomika oproti predošlým trom mesiacom o 0,5%. To je viac ako o koľko rástla eurozóna, ktorej sa britské referendum týkalo podstatne menej.
Veľkým prekvapením sú investície, ktoré aj po referende rástli a prispeli k rastu HDP 0,2 p.b., hlavným ťahúňom však boli čisté exporty, ktoré prispeli k rastu HDP zhruba 0,7 p.b. Bez nich by bola zmena HDP negatívna, keďže zmena zásob z nej ubrala 0,9 p.b.
Príspevok jednotlivých zložiek britského HDP k jeho zmene v treťom kvartáli.
Čiže hlavným motorom rastu britskej ekonomiky bol v treťom kvartáli zahraničný obchod. Pri prudkom oslabení libry britom výrazne poskočil export, pričom rast importov bol pri vyšších cenách zahraničných tovarov a služieb len mierny. Medzikvartálny rast exportov na úrovni 4,2% bol najvyšší od rokov 2010-2011, kedy sa globálna ekonomika oživovala po finančnej kríze.
Medzikvartálna zmena britských exportov v %:
Budem sa opakovať z niektorých predošlých komentárov, ale pri pevnom menovom kurze by to nebolo možné a Británia by si referendum vyžrala podstatne viac.
Vezmime si hypotetickú situáciu, že v Taliansku neprejde v decembri Renzhiho referendum o zmene parlamentného systému, k moci sa po nejakých politických roztržkách dostanú euroskeptici z Hnutia 5 hviezd a Ligy severu, vyhlásia referendum o vystúpení z EÚ a výsledok bude rovnaký ako v Británii.
Taliansku by následne trvalo vyrokovanie podmienok na vystúpenie z EÚ minimálne dva roky (článok 50) a minimálne tieto dva roky by s veľkou pravdepodobnosťou ostali aj členmi eurozóny. Pri absencii možnosti prispôsobiť sa novým ekonomickým skutočnostiam slabšou menou by Taliansko nemohlo aspoň čiastočne vyventilovať tento šok skrz zahraničný obchod a pravdepodobne by sa jeho ekonomika dostala do červených čísel. A neplatí to len pre eurozónu, ale aj pre krajiny EÚ, ktoré svoje meny fixujú na euro (Dánsko, Bulharsko).