Rusko sa často prezentuje, ako jedna z obetí cenovej vojny pri rope. Navyše situáciu ešte viac zhoršuje rekordne lacný rubeľ, ktorý znižuje spotrebiteľský komfort bežných Rusov. No nič nie je čierno-biele. Zvlášť, keď sa na to pozrieme optikou toho, k čomu všetkému môžu tieto zmeny Rusko posunúť.
Na druhej strane je to pre ekonomiku, ako Rusko, obrovský stimul v procese reštrukturalizácie ekonomiky. Predstavme si situáciu, že ropa by bola stále na sto dolároch. Rusko by nemalo dôvod meniť svoj biznis model. I naďalej by fungovalo na princípe ropa, plyn, suroviny. Vo chvíli, keď tento zdroj vypadol, začala sa vlastne konštruktívna deštrukcia, ktorá začína takmer úplným zničením ekonomiky a pokračuje zmenou orientácie na nové domáce podniky, ktoré budú o niekoľko rokov schopné konkurovať na svetových trhoch.
Pri cene 120 dolárov, by bol ich nástup oveľa rýchlejší, takže elektromobily pri súčasných cenách ropy, nie sú až tak neodkladné, no skôr či neskôr k tomu prípade a pre krajiny vyvážajúce suroviny to bude mať fatálne následky.
Ak by som bol na mieste Vladimíra Putina, ani by som sa nezaoberal produkciou a vývozom potravín. Úplne by som preskočil evolučné kroky, ktorými prešla Európa a začal by som sa rovno venovať najmodernejším technológiám. Ruská veda a výskum v minulosti rozhodne neboli zanedbateľné.
Samozrejme, že nehovorím o celej populácii, ale špičky ruskej ekonomiky majú obrovský vedomostný potenciál a mohli by vytvoriť niečo ako je Silicon Valley ďalších generácii. Ďalšou silnou stránkou Ruska by mohla byť geografická blízkosť k Indii a Číne, čo zvyšuje potenciál sťahovania mozgov. Okrem toho je tu bohatá história s vesmírnym výskumom. Ak by Rusko vedelo, vďaka nízkym nákladom, nahradiť USA v realizácii vesmírnych projektov, malo by pred ostatnými producentmi ropy ďalšiu obrovskú výhodu.