Menové trhy pravdepodobne čaká obdobie výraznejšej volatility (cenových pohybov), ak historické dáta budú mať znova pravdu.
Index volatility je aktuálne na najnižších úrovniach za posledných 5 rokov a je to krásne vidieť aj pri pohľade na hlavné menové páry sveta – tie sa dlhodobo pohybujú vo veľmi úzkych pásmach a bez jasnejších trendov.
Pokoj na devízových trhoch v roku 1996 priniesol následne 10 percentný nárast pre Americký dolár, pričom podobný scenár sme videli aj v roku 2014, čo viedlo k 15 percentnému dolárovému posilneniu v priebehu ďalších šiestich mesiacov. A v roku 2007 bol pokoj na trhu vystriedaný 10 percent znehodnotením dolára.
Pohyby na trhu sú nízke aj kvôli centrálnym bankám – veľké centrálne banky totiž prestali zvyšovať sadzby, pričom investori aktuálne očakávajú jedno zníženie sadzieb v USA aj EU do konca roka 2019. Pokles sadzieb a monetárne stimuly (uvoľňovanie) ide ruka v ruke s prepadom volatility.
Dolárový index je aktuálne v zisku jedného percenta od začiatku roka, pričom v roku 2018 vzrástol o 4.4 percenta a rok predtým dokonca o 10 percnet.
Vzhľadom na očakávania znižovania sadzieb a pokles výnosov v USA by dolárový index nemusel získavať – sú to skôr faktory, ktoré hovoria v prospech jeho oslabovania. Euro na tom však nie je o nič lepšie a Európska ekonomika výrazne spomaľuje.
Investori by sa ale počas druhej polovice roka mohli už „konečne rozhodnúť“ čo s dolárom a preto by nás v najbližších mesiacoch mohol čakať, konečne, nárast volatility na FX trhu.
Autor článku je Peter Bukov, analytik Škola Tradingu