StoryEditor

Zemný plyn vytláča z energetiky uhlie. Jeho cena by mohla tento rok klesnúť

07.03.2019, 23:00
Najväčší importér zemného plynu je Čína.

Zemný plyn na mnohých trhoch bude aj naďalej vytláčať z energetiky uhlie, v prípade Nemecka dokonca čiastočne nahradí aj odstavované jadrové zdroje.

Takisto predikcie najväčšieho svetového dovozcu zemného plynu – Číny - sú pre najbližšie roky plusové. Výrazne má spotrebu zemného plynu podľa International Energy Agency takisto zvýšiť Stredný Východ. Napriek tomu analytici v tomto roku nevsádzajú na rast tejto komodity.

Naopak, cena plynu by mohla klesať. Napríklad podľa expertov na obchod s plynom z FX Empire je ponuka presýtená a radí skôr vyčkať na vhodnú chvíľu k predaju zásob.

Dopyt a ponuka sú hlavné faktory, ktoré ovplyvňujú takmer všetko v ekonomike. No existujú aj ďalšie faktory, na ktoré cena plynu reaguje. Napríklad import a export, zásoby, ekonomický rast, cyklus počasia (zima, leto) a cena ďalších fosílnych palív.

Najväčší importér zemného plynu je Čína. Nasledujúci graf ukazuje jej odhadovanú spotrebu v najbližších rokoch. Samozrejme, tieto čísla treba brať s rezervou, pretože spotreba absolútne závisí od stavu ekonomiky a takýto rast je možný len pri výraznej ekonomickej expanzii.

Čína síce má stále vysoké HDP, jej rast sa však spomaľuje. Nárast spotreby plynu by v tomto prípade bol enormný, čo by mohlo na rozdiel od krátkodobej predikcie naopak zvýšiť cenu plynu do budúcna.

IEA

​Aj keď najväčší rast v spotrebe predstavuje Čína, pridávajú sa aj ostatné krajiny (podľa odhadov). Zvýšená spotreba znamená zvýšený dopyt a pokiaľ produkcia „nebude“ stíhať, tak sa to môže odraziť v cene. Cenový nárast môže zvýrazniť najmä priemyselný sektor, ktorý patrí medzi najväčších spotrebiteľov.

IEA

To všetko však za predpokladu, že situácia na globálnom trhu bude ideálna a ekonomika bude „šliapať“ na plné obrátky. Ani zďaleka každá krajina však dnes ekonomicky nerastie ako Spojené štáty, navyše každá ekonomika čelí určitým rizikám. To všetko môže v budúcnosti ovplyvniť predikované čísla.

Zemný plyn predstavuje sezónnu komoditu. To znamená, že ju značne ovplyvňujú cenové výkyvy najmä počas zimy, resp. leta. Aj keď počas chladného obdobia býva cena najvolatilnejšia, teda môžeme spozorovať veľké cenové výkyvy, určite nie je len toto určujúci faktor.

Vlastné spracovanie – Tradingview

​Ako ukazuje graf vývoja cien plynu, cenové odchýlky sú za posledné roky najviac viditeľné v období pred zimou a tesne po nej. To znamená, že takmer každý rok (no nie je to pravidlom) sa volatilita na trhu zvyšuje v obdobiach september/október až po február/marec.

Je to logické, keďže v zime sa výrazne zvyšuje dopyt, čo zapríčiní takmer vždy cenový rast. Aktuálne však ceny podľa FX Empire klesajú navzdory výhľadu, ktorý predpokladá pokles zásob. Bude zaujímavé sledovať, či sa trend klesajúcich cien v blízkom čase otočí alebo zostane zachovaný.

Autor článku je Patrik Mackových, analytik TopForex

01 - Modified: 2023-09-29 20:55:51 - Feat.: - Title: Bulharskí demonštranti blokujú cesty, hnevajú ich plány na odstavenie elektrární 02 - Modified: 2023-09-29 10:04:54 - Feat.: - Title: Dodávky plynu na najbližšiu zimu sú podľa SPP zabezpečené, v zásobníkoch máme plyn za 1,5 miliardy eur 03 - Modified: 2023-09-28 14:59:36 - Feat.: - Title: Gazprom vykázal pokles produkcie plynu o takmer 25 percent 04 - Modified: 2023-09-22 13:58:49 - Feat.: - Title: Dopyt po zemnom plyne v Európe by mal do roku 2040 drasticky klesnúť 05 - Modified: 2023-09-22 12:01:46 - Feat.: - Title: Európske veľkoobchodné ceny plynu zmazali straty a opäť rastú
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 11:27