Aj keď sa ekonomika už prehrieva a v USA sme sa dočkali aj zvyšovania sadzieb, musíme poukázať na fakt, ktorý hrá a určite bude hrať rolu aj v ďalších mesiacoch.
Tým faktom bolo rozhodnutie, teda zrušenie zvyšovania sadzieb v roku 2019 (vysoká pravdepodobnosť) a teoretické úvahy o možnom miernom zvýšení resp. znížení. Následne sa vyjadrila ECB, že QE zavedie kedykoľvek, keď to bude ekonomika potrebovať.
Zvyšovanie sadzieb sa očakáva v druhej polovici roka 2019, no pokiaľ bude nemecký index klesať, a rovnako aj celková nemecká ekonomika, tak je nepravdepodobné, že k tomu skutočne dôjde.
Ide však o rozdielne trhy – jeden z najväčších európskych indexov (DAX) postupne klesá z dôvodu zhoršujúceho sa kvartálneho HDP ale po novom aj zhoršujúcich sa výsledkov v oblasti priemyselnej výroby.
Na grafe možno vidieť určitú koreláciu medzi očakávanými výnosmi a cenou S&P500. Možno si všimnúť aj veľkú divergenciu, resp. nesúlad v doteraz rešpektovanej korelácii medzi cenou a budúcimi očakávanými výnosmi. Výhľad monetárnej politiky a jej nástroje zapríčinili rast ďalších akcií.
Otázkou je, či sa bublina nafukuje alebo či sa pomocou rôznych stimulov opäť podarí ekonomiku nakopnúť podľa predstáv.
Podľa viacerých zdrojov, jeden z hlavných dôvodov rastu akcií v roku 2018 bol tzv. „buyback“ akcií zo strany firiem v dôsledku ekonomických reforiem prezidenta Trumpa.
Firmy totiž neinvestovali do inovácií a do ďalšieho chodu, ale väčšinu peňazí použili na spätný nákup akcií.
Všeobecne sa očakáva, že v roku 2019 budú tieto „buybacky“ menšie. Bude preto zaujímavé sledovať, ako na to trh bude reagovať, keďže sa nachádzame v takmer historicky najdlhšej expanzii, makroekonomické ukazovatele sa zhoršujú a globálna ekonomika spomaľuje.
Autor článku je Patrik Mackových, analytik TopForex