StoryEditor

Najväčší producent ropy Južnej Ameriky stojí na okraji priepasti

16.11.2018, 08:42
Vo Venezuele panuje obrovská hospodárska kríza, ktorú sa stále nedarí „uhasiť“.

Venezuela po mesiacoch ekonomických problémov dnes čelí hyperinflácii aj nedostatku hotovosti. Navyše sú tu veľké tlaky zo zahraničia aj zvnútra krajiny.

Vo Venezuele panuje obrovská hospodárska kríza, ktorú sa stále nedarí „uhasiť“. Pokračujúce problémy, ktoré boli spôsobené aj vďaka ekonomicky neudržateľnému režimu sa totálne vyhrocujú. V štáte vládne chudoba a zamestnávatelia nestíhajú zvyšovať mzdy tak rýchlo, ako rastie cenová hladina.

Venezuelská centrálna banka má odovzdať komplexnú ekonomickú štatistiku Medzinárodnému menovému fondu MMF. Fond očakáva od venezuelskej centrálnej banky dodanie viacerých starších, ale aj nových štatistík ohľadom rastu a inflácie do 30. novembra.

Ak tak neurobí, štátu hrozia sankcie a ďalšie riziká. Nedodržaním tohto termínu by si krajina uškodila, keďže by musela uhradiť viacero pokút a pravdepodobne by stratila hlasovacie práva vo fonde.

Venezuelská vláda zatiaľ odmieta dodať tieto informácie, avšak tlak na ňu zvyšuje tlak a je tu šanca, že v tejto oblasti poľaví. Vyhostenie z fondu by mohlo znamenať stratu prístupu k pozostávajúcim prostriedkom, ktoré sú poprepájané s potenciálne ďalšími a existujúcimi veriteľmi. To by mohlo spôsobiť masívny kolaps trhu so štátnymi dlhopismi. Pre množstvo nadnárodných spoločností by to bol veľký problém.

Medzimesačný nárast inflácie vo Venezuele je obrovský. V októbri index spotrebiteľských cien narástol o 148 percent, čo predstavuje len malé spomalenie zo septembrových rekordných 233 percent. Napriek miernemu zlepšeniu môžeme stále hovoriť o maximálnej panike a nestabilite, a to politickej aj ekonomickej.

tradingeconomics.com (VCB)

Keďže sa krajina nachádza v katastrofálnom stave a nedokáže garantovať ani stabilnú menovú situáciu v krajine, ľudia hľadajú iné cesty, ako uchrániť svoje peniaze.

Vo Venezuele môžeme zaznamenať veľký nárast dopytu po kryptomenách, ktoré už sami o sebe sú veľmi volatilné a predstavujú nemalé riziko. Stále to však predstavuje menšie ohrozenie pre úspory ako ničnerobenie a znehodnocovanie úspor hyperinfláciou. Je však otázne, do akej miery je to správny a aspoň do istej miery – berúc do úvahy špecifickú situáciu vo Venezuele - bezpečný prístup.

Venezuela pritom disponuje najväčšími ropnými zásobami na svete. Avšak kvôli neefektívnemu hospodáreniu nedokáže tento vzácny „prírodný dar“ využiť vo svoj prospech.

Produkcia ropy za posledné mesiace v krajine klesá a liter ropy sa obchoduje približne za 0,01 dolára. Aj napriek čiernemu zlatu je na tom Venezuela kriticky. Bez preháňania možno povedať, že stojí na okraji priepasti.

Autor článku je Patrik Mackových, analytik TopForex 

01 - Modified: 2024-05-14 16:00:00 - Feat.: - Title: Tieňová flotila narazila: Tisíc lodí financovalo Rusku vojnu. Západ teraz našiel cestu, ako ich zastaviť 02 - Modified: 2024-05-14 11:20:13 - Feat.: - Title: OPEC potvrdil prognózu globálneho dopytu po rope, očakáva relatívne silný rast 03 - Modified: 2024-05-14 09:47:55 - Feat.: - Title: Zisk brazílskeho ropného koncernu Petrobras klesol o viac než tretinu 04 - Modified: 2024-05-14 22:00:00 - Feat.: - Title: Krajina, ktorá zásadne profituje z vojny: Doma je zelená, z exportu ropy a plynu má 80 miliónov dolárov denne 05 - Modified: 2024-05-12 17:50:48 - Feat.: - Title: Čínske firmy uspeli v ďalších tendroch na prieskum ropných a plynových polí v Iraku
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/komentare-a-analyzy, menuAlias = komentare-a-analyzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. máj 2024 18:44