Hlavným cenotvorným impulzom na finančných trhov je v tomto týždni za absencie výraznejších ekonomických dát bezpochyby odstúpenie Spojených štátov od jadrovej dohody s Iránom v kombinácii s pristúpením k uvaleniu ekonomických sankcií najvyššieho stupňa.
Ak sa totiž k USA nepridajú európske krajiny – smeruje do nich približne štvrtina iránskej ropy - a následne najväčší iránski odberatelia Čína a India, finálny dopad na trh s ropou by nemal byť významný.
Ceny čierneho zlato odrážajú najmä rastúci globálny dopyt a produkčné škrty zo strany petrobarónov. Rastú aj napriek posilňujúcemu doláru, ktorý reflektujúc ekonomické fundamenty v podobe pozitívneho úrokového diferenciálu geopolitické riziká ignoruje.
Zelená bankovka nachádza podporu najmä v rastúcich dlhopisových výnosoch, kedy v prípade 10-ročnej splatnosti možno opäť hovoriť o prekonaní trojpercentnej hranice, čo dopyt po dolári zvyšuje. Americká mena oproti košu najvýznamnejších mien aktuálne prekonala tohtoročné maximum.
Po prehĺbení politickej neistoty v Taliansku, kde stroskotalo tretie kolo rokovaní o zostavení vlády sa naopak pod tlak dostalo euro. Spoločnej mene neprospieva ani pokles inflácie hlbšie pod cieľ ECB, čo znižuje pravdepodobnosť skoršieho než očakávaného sprísnenia menovej politiky Eurobanky.
Ekonomický kalendár dnes ponúka zasadnutie Bank of England, ktorá v dôsledku slabších dát z ekonomiky pravdepodobne úrokové sadzby nezvýši, čo môže libre dodať negatívny impulz.
Autorom je Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.