Investovanie do komodít je zaujímavou alternatívou k akciám a fondom pre dynamických, ale aj konzervatívnych investorov. Obchod s komoditami ponúka atraktívny a ľahko dostupný trh futures, CFD a ETF, ktoré sú vhodnými investičnými nástrojmi pre obchodovanie v časoch veľkých výkyvov.
V rebríčku top piatich najobchodovanejších komodít u nás, sa na prvom mieste dlhodobo umiestňuje americká ropa, nasledovaná zlatom, britskou ropou, striebrom a meďou.
Ropa / Crude WTI
Po prepade ceny ropy minulý rok, dosiahla jej cena svoje dno v januári. Odvtedy postupne rastie. Rast ceny ropy je podľa našich analytikov nevyhnutný, s čím by mali počítať najmä dlhodobí obchodníci. Cena americkej ropy je pritom do značnej miery ovplyvňovaná nestabilitou geopolitickej situácie, čo ponúka príležitosť k ziskom krátkodobým obchodníkom.
Ropa - Crude Brent
V prípade britskej ropy Brent panuje podobná situácia ako v prípade americkej ropy WTI. Volatilita ceny je nárazová, predajná a nákupná cena sa preto poväčšine času pohybuje v úzkych rozmedziach.
Zlato
Cenu zlata podľa našich analytikov významne ovplyvňujú tendencie európskych a ázijských bánk balansovať na hranici záporných sadzieb, čo výrazne znižuje možnosti tých, ktorí chcú zhodnocovať voľné peniaze. Pád svetových výnosov je jedným z dôvodov, pre ktorý zo strany firemných investorov rastie dopyt po zlate. Medziročný nárast o 25 percent zaručuje aj to, že zlato má dostatočnú publicitu v médiách, čo zvyšuje jeho atraktivitu u dlhodobých investorov.
Striebro
Striebro je zlato na steroidoch. Toho využívajú investori, ktorí ťažia z vysokej volatility cien striebra, ktorá je väčšia ako u zlata. Aj napriek tomu dochádza v posledných mesiacoch k určitému poklesu záujmu.
Meď
Meď je medzi priemyselnými kovmi používaná ako meradlo a často funguje ako zástupca celého komoditného sektora. Zatiaľ čo väčšina komodít sa v tomto roku silno zotavila, meď zažíva problémy. Dôvodom je jej rastúca produkcia a zároveň slabší dopyt zo strany Číny, ktorá je najväčším spotrebiteľom priemyselných kovov na svete. Ceny medi preto dlhodobo stagnujú.