Plánovaná privatizácia v Saudskej Arábii, vrátane predaja podielu v svetovej ropnej jednotke Saudi Arabian Oil Co., predstavuje na reformných trhoch najväčšiu príležitosť pre investičné banky. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Na reštrukturalizáciu dohliada druhý korunný princ Muhammad bin Salmán. Na základe plánov mieni vláda uviesť na burzu akcie Saudi Arabian Oil a táto úvodná ponuka by podľa princa mohla ohodnotiť spoločnosť na viac než dva bilióny dolárov (1,79 bilióna eur).
Veľké investičné banky súperia o úlohu poradcu vlády, či už v získavaní úverov až po úvodné ponuky akcií na burze. Napríklad, JPMorgan Chase a Michael Klein, bývalý investičný bankár Citigroup, sa stali poradcami pre uvedenie Aramco na burzu. Saudskoarabská burza cenných papierov, najväčšia na Blízkom východe a v Afrike, najala HSBC Saudi Arabia ako finančného poradcu pre úvodnú ponuku vlastných akcií, plánovanú na rok 2018.
Prepad cien ropy o viac než 50 % od polovice roka 2014 núti vlády na Blízkom východe siahať čoraz hlbšie do finančných rezerv, zvyšovať zadlženosť a znižovať výdavky, čo spomaľuje hospodársky rast. Zároveň to znížilo hodnotu tamojších aktív.
Hlavný index na saudskoarabskej burze v porovnaní s minulým rokom stratil 33 %. Podľa výpočtov agentúry Bloomberg hodnota fúzií a akvizícií na Blízkom východe a v Afrike v priebehu tohto roka klesla o 43 % na 17,8 miliardy USD.
"Regionálne fúzie a akvizície sa síce z hľadiska hodnoty nezdajú veľmi aktívne, avšak ich počet je pozoruhodný," tvrdí Iqtidar. "Saudská Arábia, Kuvajt a Egypt ponúkajú vynikajúce príležitosti v rôznych sektoroch. Najväčšie zaznamenávame v štátnom ropnom, plynárenskom a petrochemickom sektore, v súkromnom sektore sú to zdravotníctvo a spotrebný tovar."