Rusko dnes schválilo prvú časť finančnej pomoci pre Krym s cieľom podporiť miestnu ekonomiku potom, ako polostrov tento mesiac anektovalo. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa ruského ministra financií Antona Siluanova plánuje Rusko investovať na Kryme tento rok do 243 miliárd rubľov. Konečné náklady akcie Ruska na Kryme, ktoré vyvolali najväčšiu krízu vo vzťahoch Západu a Východu od skončenia Studenej vojny, však budú podľa analytikov podstatne vyššie.
Ruská vláda okrem toho prisľúbila, že platy krymských zamestnancov verejného sektora a dôchodky sa posunú na úroveň ruských, čo znamená prakticky ich zdvojnásobenie. Ďalším problémom je fakt, že až 85 % spotreby elektrickej energie zabezpečujú Krymu dodávky z Ukrajiny a v prípade dodávok pitnej vody závislosť od Ukrajiny dosahuje 90 %.
Analytici predpokladajú, že ekonomika Ruska je schopná finančnú pomoc Krymu zvládnuť, keďže ide o malé územie. Skôr sa obávajú nákladov "krymskej operácie" v súvislosti s rozsahom odlevu kapitálu, sprísnením menovej politiky a oslabovaním rubľa. "Náklady by mohli predstavovať 1,5 % až 2 % hrubého domáceho produktu Ruska," povedal hlavný ekonóm spoločnosti Uralsib Capital Alexej Devjatov.
Agentúra Reuters dnes navyše zverejnila prieskum, v rámci ktorého oslovení ekonómovia zredukovali pôvodný odhad rastu ruskej ekonomiky v tomto roku o viac než polovicu. Ako uviedli, očakávajú, že kríza povedie k ešte výraznejšiemu poklesu investícií a odlevu kapitálu. Ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev tento týždeň povedal, že odlev kapitálu by v tomto roku mohol dosiahnuť okolo 100 miliárd USD (72,68 miliardy eur), čo výrazne spomalí rast ekonomiky v porovnaní s predchádzajúcimi očakávaniami. Vláda pôvodne predpokladala, že ruská ekonomika v roku 2014 vzrastie o 2,5 %.