Navyšovanie amerického dlhového stropu už nejaký čas nie je samozrejmosťou a naopak sa stáva predmetom politických bitiek v Kongrese, keď ani jedna zo strán nemá navrch v oboch komorách. Teraz je tu čas, kedy bude potrebné limit pre dlh opäť zdvihnúť. Vo vyjednávaniach ide do tuhého a nervozita sa začína prenášať aj na finančné trhy. Zatiaľ nejde o veľký tlak, ale možno s ubúdajúcim časom a agresívnejšou rétorikou vyjednávačov narastie.
Ide klasicky o hru, kedy nákup dolára znamená predovšetkým špekuláciu na to, že vyhroteniu situácie prinúti k nákupom ďalších a ďalších hráčov. Spolu s tým ale musí ísť pevné presvedčenie kupcov, že k žiadnym problémom so splátkami súčasného dlhu nedôjde. V takomto prípade by určite nekupovali dolár a nič amerického a sedeli by zrejme na zlate. To sa však evidentne nedeje - správanie trhov ukazuje, že možnosť krachu si vlastne nikto moc nepripúšťa. Prevláda presvedčenie, že nakoniec k nejakej dohode dôjde. Vláda môže v najhoršom pretlačiť nejaké prechodné opatrenie, ktoré by problém odložilo, zmraziť výdavky apod.
Redakcia Patria Online ďalej odporúča: |
V priebehu leta, kedy vyjednávania o rozpočte naberali na intenzite, dolár mierne posilňoval. Začiatkom augusta prišla dohoda o zvýšení dlhového limitu, ale aj zníženie ratingu USA. Po krátkom náraste volatility sa kurz nakoniec vydal dole - dolár zrýchlil posilňovanie. Tento pohyb ale ťahali hlavne problémy periférie eurozóny a signály, že sa ECB so zvýšením sadzieb ukvapila a že bude musieť obrátiť. Americké fiškálne problémy tak nenarušili silný vplyv menovej politiky na trh a hrali aj výrazne menšiu úlohu než problémy s dlhom na európskej strane.
Aj tento rok trh silne ovplyvňujú faktické a očakávané kroky Fedu, ktoré dopĺňajú silnejúce náznaky, že by ECB mohla svoju politiku ďalej uvoľniť. Dlhová kríza v eurozóne už nie je témou, ktorá by aktuálne s trhom hýbala. Tiež vplyv amerického rozpočtu a dlhu by ale mal byť menší. Dva roky stará skúsenosť mohla len posilniť presvedčenie, že z Kongresu nakoniec nejaké riešenie vypadne, aj keď jednoduché to nebude. Navyše ratingové agentúry tentoraz s hrozbami neprichádzajú, dve hlavné nedávno vylepšili výhľad pre USA na stabilný, u jednej majú Spojené štáty stále negatívny výhľad .
Všetko teda nasvedčuje tomu, že aj tentoraz sa trh trochu zavlní pri špekuláciách o dôsledkoch politického boja o rozpočet, ale smer kurzu bude vo finále rovnako určovať rozjímanie nad tým, či sa Fed odhodlá k obmedzeniu QE a ktorému Bernankeho vyhlásenie viac veriť.
Patria Online
Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz