Podpredseda NR SR Andrej Danko. FOTO: TASR/Jaroslav Novák 
StoryEditor

SNS podáva na májovú schôdzu návrh na čiastočné zrušenie transakčnej dane

14.04.2025, 16:20
Autor:
TASRTASR

Podľa predsedu SNS Andreja Danka pri zostavovaní rozpočtu na tento rok vytvorili rezervu vo výške 485 miliónov eur, z ktorej by mohlo byť zrušenie transakčnej dane pre vybrané subjekty kompenzované.

Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100-tisíc eur.

V pondelok o tom vo videu na sociálnej sieti informoval predseda SNS Andrej Danko s tým, že následne chcú s koaličnými partnermi rokovať aj o zrušení celej transakčnej dane k 31. decembru 2025. 

„Doteraz sme rokovali s koaličnými partnermi o tom, aby sme na tejto schôdzi spoločne podali návrh, ktorý pomôže tým, ktorých to najviac likviduje. Keďže sme nemali odozvu a nemôžeme sa spojiť s opozíciou, podávame ho ako politická strana hneď, ako nám to zákon umožňuje, na májovú schôdzu,“ priblížil Danko. 

Dodal, že ak s návrhom koaliční partneri nepomôžu, do druhého čítania by sa mal dostať v septembri, transakčná daň pre živnostníkov a malé firmy by tak mohla byť zrušená až od 30. októbra.

Podľa Danka pri zostavovaní rozpočtu na tento rok vytvorili rezervu vo výške 485 miliónov eur, z ktorej by mohlo byť zrušenie transakčnej dane pre vybrané subjekty kompenzované. 

Danko prízvukoval, že SNS je presvedčená, že treba zrušiť celú transakčnú daň. „Je nutné, aby sme zatlačili v prvom kroku na zrušenie transakčnej dane pre malé firmy s obratom do 100-tisíc eur a živnostníkov. A v druhom kroku, keď sa bude zostavovať štátny rozpočet na rok 2026, vás chcem v mene SNS ubezpečiť, že ak budeme pri tom, budeme požadovať zrušenie celej transakčnej dane ku koncu tohto roka,“ dodal predseda SNS.

Opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS) vzápätí na sociálnej sieti avizovala, že návrh Danka na čiastočné zrušenie transakčnej dane v parlamente podporí. „SaS je za úplné zrušenie transakčnej dane. Andrej Danko podáva síce len čiastočné zrušenie, ale podporíme aj to. Aj to pomôže ekonomike. A najviac by Slovensku pomohlo, ak by sa na tom Ficova vláda rozpadla,“ uviedol predseda strany Branislav Gröhling. 

01 - Modified: 2025-06-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Víťazom bude štát aj firmy, pohoršia si zamestnanci. Zrušenie sviatku má podľa analytika jednorazový prínos 02 - Modified: 2025-06-05 19:14:24 - Feat.: - Title: Výnimku z transakčnej dane budú mať aj cirkvi pri posielaní peňazí školám 03 - Modified: 2025-06-05 15:17:24 - Feat.: - Title: Jedni chceli byť za pekných, druhí za šikovných. A raduje sa Danko 04 - Modified: 2025-06-04 15:30:00 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Kto ťahá hlasy z klobúka 05 - Modified: 2025-06-04 14:33:43 - Feat.: - Title: Danko kritizuje Pellegriniho. Jeho rozhodnutie nevyhlásiť referendum považuje za nezákonné
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
06. jún 2025 00:21