Štátnu veterinárnu a potravinovú správu informoval hlavný veterinárny lekár Maďarska o potvrdení výskytu ohniska slintačky a krívačky. Ohnisko sa potvrdilo v chove hovädzieho dobytka pri obci Kisbajcs v okrese Győr-Moson-Sopron, asi 2,5 kilometra od hranice so Slovenskom. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Veronika Daničová.
Zavedenie kontrol
Na základe prijatej informácie Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a príslušné Regionálne veterinárne a potravinové správy (RVPS) Dunajská Streda a Komárno aktivovali pohotovostné plány pripravené na takúto situáciu vrátane zavedenia kontrol na hraničných priechodoch s Maďarskom, potvrdila Daničová. Cieľom opatrení je zabrániť zavlečeniu nákazy na územie Slovenska a prípadnému šíreniu tejto choroby.
Odporúčané opatrenia
Opatrenia zahŕňajú najmä zákaz premiestňovania hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov z chovu a do chovu a zákaz premiestňovania živočíšnych produktov vrátane surového mlieka, čerstvého mäsa a tepelne neošetrených výrobkov z čerstvého mäsa a vnímavej lovnej zveri.
Zakázaná je aj organizácia všetkých hromadných podujatí, trhov, výstav a zvodov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných.
S cieľom kontroly vývoja situácie pripravujú orgány veterinárnej správy v súčinnosti s ostatnými orgánmi štátnej správy zavedenie kontrol na hraničných priechodoch s Maďarskom. Predmetom kontrol bude primárne kontrola presunov vnímavých druhov zvierat na územie Slovenska.
ŠVPS odporúča občanom vyhnúť sa nie nevyhnutnému cestovaniu do oblasti Maďarska s nariadenými opatreniami, vyhnúť sa akémukoľvek pokusu o prepravu živých vnímavých zvierat z oblasti s nariadenými opatreniami, podomovému nákupu najmä čerstvého červeného mäsa, surového mlieka a mliečnych výrobkov. Nákup potravín v obchodnej sieti v súčasnosti nepredstavuje riziko.
Slintačka a krívačka je závažná, vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dopadmi. Postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a ostatné raticové prežúvavce.
Toto ochorenie je zriedka fatálne u dospelých jedincov, častejšie býva vysoká úmrtnosť u mladých zvierat v dôsledku zápalov srdcového svalu alebo nedostatku mlieka pri infekcii matky. Choroba je charakterizovaná horúčkou a tvorbou charakteristických lézií - pľuzgierov.