Tretí štvrťrok je obdobím, keď zamestnanci na Slovensku čerpajú najviac dovoleniek. Potvrdzujú to aj údaje Štvrťročného výkazu o cene práce ISCP, ktorý realizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny.
Najviac dovolenkovali v Košiciach
Natália Cíbiková z úseku trhu práce a ľudských zdrojov Trexima Bratislava zdôraznila, že dáta sú spracovávané podľa sídla zamestnávateľa, nie podľa miesta trvalého bydliska zamestnanca.
Z pohľadu odvetví školské prázdniny a povinné čerpanie dovoleniek spôsobujú, že najvyššie čerpanie v rámci referenčného obdobia bolo v odvetví vzdelávanie, a to v priemere takmer 50 hodín mesačne. V pandemickom roku 2020 to bolo dokonca takmer 53 hodín mesačne na zamestnanca. Priemerné čerpanie za ostatné odvetvia bolo pritom na úrovni 18,9 hodiny mesačne.
Sezónnosť
"Tretí štvrťrok je výrazný v čerpaní dovoleniek aj v odvetviach verejná správa a obrana, povinné sociálne zabezpečenie, v ktorom bolo vykázané nadpriemerné čerpanie na úrovni 26,76 hodiny mesačne a dodávka vody, čistenie a odvod odpadových vôd, odpady a služby odstraňovania odpadov - 26,10 hodiny mesačne," priblížila Cíbiková.
Sezónnosť však ovplyvňuje aj odvetvia s najnižším čerpaním dovoleniek. "Leto je silným dovolenkovým odvetvím a preto nie je prekvapením, že zamestnanci odvetvia ubytovacie a stravovacie služby v júli – septembri čerpali najmenej dovoleniek, a to na úrovni v priemere 11,77 hodiny mesačne," uviedla Cíbiková.
Ženy na Slovensku čerpali viac dovolenky ako muži. V rámci referenčného obdobia sa to potvrdilo v jednotlivých krajoch, odvetviach a aj pri medziročnom porovnaní.
"Pri skúmaní rozdielov v čerpaní dovoleniek mužov a žien v jednotlivých odvetviach možno vyhodnotiť, že po vzdelávaní (ktoré malo najvyššie čerpanie u oboch pohlaví) a dodávke elektriny, plynu a pary čerpali muži najviac dovolenky v odvetví zdravotníctvo a sociálna pomoc, a to konkrétne 21,94 hodiny mesačne. Ženy čerpali dovolenku najviac v odvetí verejná správa a obrana, povinné sociálne zabezpečenie (28,11 hodiny mesačne)," uzavrela Cíbiková.