Ilustračná fotografia. FOTO: Unsplash
StoryEditor

Zemný plyn dovážaný na Slovensko z Nórska spĺňa určené kvalitatívne parametre, od ruského sa líšiť môže

09.03.2023, 12:36
Autor:
TASRTASR

Plyn distribuovaný na Slovensku je do distribučnej siete dodávaný z prepravnej siete spoločnosti Eustream, z podzemných zásobníkov zemného plynu a z vlastných zdrojov spoločnosti Nafta.

Slovenský plynárenský a naftový zväz a ani jeho členovia v súčasnosti neevidujú sťažnosti ohľadom kazivosti koncových zariadení z dôvodu nižšej kvality zemného plynu. Všetok zemný plyn, ktorý prichádza na Slovensko, spĺňa kvalitatívne parametre, ktoré sú definované v technických podmienkach prevádzkovateľa distribučnej siete, uviedol SPNZ. O možnom rozdielnom zložení zemného plynu dovážaného z Nórska oproti ruskému v uplynulom týždni informovala Česká komora autorizovaných inžinierov a technikov činných vo výstavbe.

Parametre kvality plynu sa sledujú na úrovni prepravy plynu medzi jednotlivými medzinárodnými tranzitnými sústavami. "Na všetkých vstupných bodoch prepravnej siete sa stanovujú kvalitatívne parametre (zloženie zemného plynu - 11 zložiek, obsah sírnych zlúčenín, ostatné parametre - rosný bod vody, rosný bod uhľovodíkov, výhrevnosť, spaľovacie teplo, Wobbe-ho index a hustota). V zmysle týchto prepojovacích dohôd nie je možné, aby sa na naše územie dostal plyn, ktorý by nespĺňal požadované parametre. Na rovnakom princípe zároveň fungujú všetci prevádzkovatelia v Európskej únii," uviedol výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

image

Budúci rok môže bez štátnej pomoci elektrina zdražieť o 70 percent. Plyn môže ísť hore až o 140 percent

Práve vyššie percento sírovodíka, ktorý sa pri spaľovaní mení na síranové soli a upcháva horáky, označil za problém člen ČKAIT Václav Petráš. Sírovodík je v zemnom plyne nežiadúci práve pre jeho agresivitu na plynové potrubia, spotrebiče a aj jeho jedovatosť. Jeho maximálne povolené limity sú podľa Kvasňovského päť miligramov (mg) na meter kubický (m3) zemného plynu a celkové množstvo síry nesmie prekročiť 20 mg/m3.

Plyn distribuovaný na Slovensku je do distribučnej siete dodávaný z prepravnej siete spoločnosti Eustream, z podzemných zásobníkov zemného plynu a z vlastných zdrojov spoločnosti Nafta. "Vo všetkých bodoch je kvalita zemného plynu kontrolovaná. Hodnoty parametra sulfánov neboli doposiaľ v žiadnom zo vstupných bodov do distribučnej siete prekročené," zdôraznil Kvasňovský. Hodnoty celkovej síry sa podľa neho pohybujú v stotinách percent.

image

K prebytku českého zahraničného obchodu prispelo zlacnenie fosílnych palív, tvrdia analytici

I keď zemný plyn spĺňa podľa plynárov všetky kvalitatívne parametre, hovorca spoločnosti SPP-Distribúcia Milan Vanga upozornil na povinnosť správcov bytových domov zabezpečovať pravidelné odborné prehliadky a odborné skúšky plynových technických zariadení počas prevádzky.  

Táto povinnosť sa však netýka majiteľov rodinných domov a žiadna legislatíva frekvenciu revízií neupravuje. "V záujme udržiavania bezpečnosti a spoľahlivosti odberných plynových zariadení v rodinných domoch ich majiteľom odborné kontroly a prehliadky odporúčame," uviedol Vanga. Pripomenul, že výrobcovia plynových spotrebičov v návodoch na ich inštaláciu a používanie predpisujú frekvenciu odborných skúšok a kontrol.

01 - Modified: 2023-03-09 11:31:21 - Feat.: 1 - Title: Budúci rok môže bez štátnej pomoci elektrina zdražieť o 70 percent. Plyn môže ísť hore až o 140 percent 02 - Modified: 2023-03-09 10:22:01 - Feat.: 1 - Title: K prebytku českého zahraničného obchodu prispelo zlacnenie fosílnych palív, tvrdia analytici 03 - Modified: 2023-03-09 10:00:51 - Feat.: 1 - Title: Rast holandskej ekonomiky sa výrazne spomalí. Inflácia zostáva vysoká a rozmach realít skončil
01 - Modified: 2023-06-07 16:38:30 - Feat.: - Title: Poškodené priehrady sa dajú opraviť. Útok musel byť dobre vypočítaný a pripravený, tvrdí expert 02 - Modified: 2023-06-07 15:17:34 - Feat.: - Title: V nasledujúcich rokoch môže začať vyrábať biometán 34 bioplynových staníc, nahradia 15 percent zemného plynu 03 - Modified: 2023-06-07 15:05:22 - Feat.: - Title: Putin označil zničenie Kachovskej priehrady za barbarský čin 04 - Modified: 2023-06-07 14:31:33 - Feat.: - Title: Oprava poškodeného čpavkovodu zaberie jeden až tri mesiace, tvrdí Moskva 05 - Modified: 2023-06-07 16:00:00 - Feat.: - Title: Obávané moskovské Lefortovo: väzenie, v ktorom Sovietsky zväz nikdy nezanikol
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
07. jún 2023 19:52