Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Banky na Slovensku sú odolné. Prípadné straty z nesplácaných úverov zvládnu, tvrdí centrálna banka

11.01.2023, 12:24
Autor:
TASRTASR

Rastúce úrokové sadzby zatiaľ vplývali najmä na trh hypoték, kde je ich rast pomerne prudký, píše vo svojej správe Národná banka Slovenska.

Banky pôsobiace na Slovensku sú odolné a pripravené zvládnuť prípadný nárast strát z nesplácaných úverov. Disponujú totiž pomerne výrazným vankúšom voľného kapitálu vo výške 3,5 percenta rizikovo vážených aktív.

Dostatočná úroveň kapitálu sa týka aj sektora poisťovní. Vyplýva to zo správy Národnej banky Slovenska NBS o finančnej stabilite k novembru minulého roka, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie.

image

Hypotéky po roku veľkých turbulencií. Do starých koľají sa vrátil len jeden ukazovateľ

Inflácia ako ústredná téma

Ústrednou témou správy je inflácia a s ňou spojený nárast úrokových sadzieb. "Spolu s vojnou na Ukrajine a slabnúcou ekonomikou predstavujú hlavné faktory ovplyvňujúce finančnú stabilitu na Slovensku," konštatovala v materiáli centrálna banka.

Aktuálny vývoj má na finančnú stabilitu podľa NBS tri významné dôsledky. Prvým je nárast kreditného rizika spojený so zhoršením finančnej situácie časti podnikov a domácností. Druhým je ochladenie na trhu úverov a nehnuteľností, tretím postupné zhoršovanie likvidity bánk.

"Riziko zhoršenia finančnej situácie rastie najmä v časti podnikového sektora. Dosah aktuálneho prudkého rastu cien na jednotlivé podniky bude značne rôznorodý, závisí od schopnosti preniesť vyššie náklady na zákazníkov," vysvetlila centrálna banka.

V sektore domácností sú podľa nej riziká v porovnaní s podnikmi zatiaľ nižšie. Tempo rastu ich výdavkov je pozvoľnejšie a rovnomernejšie, čo vytvára priestor na prispôsobenie sa.

Rastúce úrokové sadzby zatiaľ vplývali najmä na trh hypoték, kde je ich rast pomerne prudký. Jarná vlna úverovania a refixácií opadla a aktuálne je aktivita v tejto oblasti nižšia ako pred rokom. "Dopyt po hypotékach znižuje aj ekonomická neistota. S tým súvisí aj zastavenie strmého rastu cien na realitnom trhu," doplnila NBS.

image

Prichádza koniec zvyšovania sadzieb

Banky majú dostatok zdrojov

Podnikové úvery naopak stále dynamicky rastú, najmä vďaka komerčným nehnuteľnostiam a krátkodobým úverom. Aj pri nich však sadzby začali postupne rásť.

Centrálna banka upozornila, že po dlhšom čase sa do popredia dostáva aj otázka likvidity a ceny zdrojov. "Aktuálne majú banky dostatok stabilných zdrojov, ale trendy sú jednoznačne negatívne.

Hlavnou zmenou je, že pred vyše rokom sa prakticky zastavil rast vkladov domácností," pripomenula NBS. Banky zároveň čelia rastúcej cene dlhodobých zdrojov, špeciálne pre krajiny strednej a východnej Európy.

Nepriaznivý vývoj na globálnych finančných trhoch tiež spôsobil, že sa výkonnosť dôchodkových fondov na Slovensku dostala do záporných čísiel. Správcovia fondov tak v poslednej dobe investovali konzervatívnejšie ako v minulosti.

image

Ekonomika eurozóny už zrejme klesať nebude. Rast inflácie sa spomalí, odhadujú analytici

"Pre stabilitu kolektívneho investovania bolo dôležité, že napriek istému spomaleniu nečelili tieto fondy masívnemu výberu podielov. Záujem investorov sa naďalej sústredil na akciové a čiastočne aj realitné fondy," dodala centrálna bank.

01 - Modified: 2023-01-27 10:00:00 - Feat.: 0 - Title: Daňové novinky 2023: Aké zmeny prišli v tomto roku a čo to znamená napríklad pre gastro? (rozhovor) 02 - Modified: 2023-01-10 17:46:00 - Feat.: 1 - Title: Trhy sa nezľakli, po katastrofálnom roku idú na vlne optimizmu. Kto nespanikáril, môže teraz zarobiť 03 - Modified: 2023-01-10 17:21:12 - Feat.: 1 - Title: Hypotéky po roku veľkých turbulencií. Do starých koľají sa vrátil len jeden ukazovateľ 04 - Modified: 2023-01-10 15:33:39 - Feat.: 1 - Title: Ekonomika eurozóny už zrejme klesať nebude. Rast inflácie sa spomalí, odhadujú analytici 05 - Modified: 2023-01-10 07:29:51 - Feat.: 1 - Title: Ceny ropy klesli. Po dobrých správach z Číny prichádza schladenie v podobe možného zvýšenia sadzieb Fedu
01 - Modified: 2023-03-25 20:55:51 - Feat.: - Title: KDH upozorňuje na hrozbu nevyužitých peňazí z Európskej únie, žiada vládu, aby konala 02 - Modified: 2023-03-24 13:57:21 - Feat.: - Title: Macron odsúdil násilie v uliciach, vláda však pri dôchodkovej reforme neustúpi 03 - Modified: 2023-03-24 13:39:46 - Feat.: - Title: Banky v eurozóne sú odolné, uviedla šéfka ECB 04 - Modified: 2023-03-23 12:25:32 - Feat.: - Title: Po kroku Fedu banky UBS a Bank of America skresali odhady v oblasti úrokových sadzieb v USA 05 - Modified: 2023-03-23 23:00:06 - Feat.: - Title: Zodpovednosť bankárov je ľahšie požadovať ako zabezpečiť
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. marec 2023 05:12