Minister hospodárstva Karel Hirman. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Minister Hirman: Trhy s plynom citlivo reagujú na opatrenia Únie a ceny klesajú

25.10.2022, 18:02
Autor:
TASRTASR

Karel Hirman vyjadril spokojnosť, že debaty ministrov viedli k tomu, že krajiny, tiež Slovensko, ktoré sa dlhodobo zasadzujú za cenový koridor alebo strop na plyn, dôrazne požiadali Európsku komisiu, aby tieto návrhy predložila čo najskôr, do jedného až dvoch týždňov.

Trhy s energiami v Európe citlivo reagujú na opatrenia, ktoré sa zavádzajú na úrovni Únie, čo momentálne vidieť aj na klesajúcich cenách plynu.

Uviedol to minister hospodárstva SR Karel Hirman po skončení zasadnutia Rady EÚ pre energetiku, dopravu a telekomunikácie v Luxemburgu.

Najsledovanejšie body ministerských diskusií boli návrh nariadenia Rady EÚ o "posilnení solidarity prostredníctvom lepšej koordinácie nákupu plynu, výmeny plynu cez hranice a spoľahlivých referenčných cien" a oznámenie eurokomisie s názvom

"Energetická núdza – spoločná príprava, nákup a ochrana". Ministri nadviazali na minulotýždňové debaty lídrov členských krajín na samite EÚ v Bruseli

Hirman vyjadril spokojnosť, že debaty ministrov viedli k tomu, že krajiny, tiež Slovensko, ktoré sa dlhodobo zasadzujú za cenový koridor alebo strop na plyn,  v utorok dôrazne požiadali Európsku komisiu, aby tieto návrhy predložila čo najskôr, do jedného až dvoch týždňov.

"Celé to smeruje k tomu, že konkretizácia návrhov má nasmerovať k mimoriadnemu stretnutiu Rady ministrov, zrejme 24. novembra," uviedol minister hospodárstva.

Ministri sa zhodli na tom, že niektoré doterajšie opatrenia, napríklad naplnenie zásobníkov plynu, už majú pozitívny vplyv na trh a prispeli k tomu, že EÚ momentálne čelí dočasným až extrémne nízkym cenám plynu. V pondelok dokonca súhrn viacerých faktorov prispel k tomu, že na trhu došlo až k záporným číslam, čo podľa Hirmana tiež nie je dobré.

"Dôležité je však to, že trhy vzali na vedomie doterajšie opatrenia na úrovni EÚ a snahu o zavedenie cenového koridoru, a preto viaceré krajiny vrátane Slovenska tvrdia, že k tomuto koridoru naozaj treba pristúpiť, najmä keď to trh očakáva. To bol dnes tlak z viacerých krajín," opísal situáciu Hirman.

Spresnil, že robiť takéto opatrenia za situácie, keď je plynu dosť a jeho cena klesá, je menej stresujúce, ako keby tomu bolo naopak.

Hirman ocenil, že takmer všetci ministri našli zhodu na zavedení mechanizmu spoločného nákupu plynu od budúcej jari.

Rovnako zhoda medzi členskými štátmi bola aj v oblasti posilnenia solidarity, a to nielen pri nákupe potrubného plynu, ale aj toho skvapalneného.

To je podľa jeho slov aj v záujme Slovenska, ktoré už teraz jednu tretinu plynu nakupuje v podobe LNG dovážaného tankermi.

01 - Modified: 2023-03-18 08:38:43 - Feat.: - Title: Vysoká inflácia a dôsledky pandémie zhoršili problémy s bývaním v celej Únii 02 - Modified: 2023-03-17 14:24:32 - Feat.: - Title: Zdražovanie spôsobujú podľa výskumného inštitútu najmä ceny energií, ÚRSO oponuje 03 - Modified: 2023-03-17 12:05:44 - Feat.: - Title: Karel Hirman v najväčšom ťažobnom závode na Slovensku diskutoval o vplyve drahých energií 04 - Modified: 2023-03-17 23:06:52 - Feat.: - Title: Začarovaný kruh na juh od Ruska. Prečo zákon o zahraničných agentoch rozdeľuje a radikalizuje Gruzínsko? 05 - Modified: 2023-03-17 11:19:49 - Feat.: - Title: Rakúsky ekonóm kritizuje plánované embargo na ruský plyn v Európskej únii
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
20. marec 2023 07:07