Peter Pellegrini. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Valorizácia dôchodkov musí prísť okamžite. Je to urgentné, odkázal vláde Pellegrini

14.06.2022, 12:03
Autor:
TASRTASR

Podľa expremiéra Petra Pellegriniho zatiaľ vláda mnohým veľkým skupinám na Slovensku nepomohla.

Seniori potrebujú mimoriadne zvýšenie dôchodkov už teraz. Slovensko totiž už niekoľko mesiacov čelí "drastickému" zdražovaniu a rastúcej inflácii.

Skonštatoval to v utorok na tlačovej konferencii v Národnej rade nezaradený poslanec a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Vládu vyzval na podporu ich návrhu na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, ktorý predložili do parlamentu

Vláda podľa Pellegriniho mnohým veľkým skupinám na Slovensku doposiaľ nepomohla v súvislosti so zdražovaním. "Dochádza k výraznému prepadu životnej úrovne slovenských seniorov," upozornil.

Valorizácia musí prísť okamžite

Tvrdí, že nemôžeme čakať so zvyšovaním dôchodkov až do prvého januára 2023, pretože seniori potrebujú pomoc teraz. Požiadavka seniorov na mimoriadnu valorizáciu je momentálne podľa neho niekde na úrovni ôsmich percent.

"Prišiel naozaj čas, a je to urgentné, na mimoriadne zvýšenie dôchodkov slovenských seniorov. Tá valorizácia musí prísť okamžite, poďme po vzore iných krajín, predsuňme tú valorizáciu a to zvýšenie dôchodkov, ktoré by malo nastať k prvému januáru, aspoň k prvému júlu," apeloval Pellegrini.

image

Penzisti si polepšia, dôchodková reforma posilní poistencov v druhom pilieri

Vyzval vládu, aby podporila návrh zákona o mimoriadnej valorizácii dôchodkov z dielne nezaradených poslancov pôsobiacich v strane Hlas-SD, ktorý by mal byť prerokúvaný na júnovej schôdzi.

Nedostanú nič navyše

Pellegrini zároveň podotkol, že predčasné vyplatenie 13. dôchodku nie je žiadna pomoc, pretože seniori nedostanú nič navyše, a kritizoval aj slová o tom, že seniori nemusia doplácať za lieky.

"Len tí, ktorí nakoniec z lekárne odídu s tým najlacnejším liekom v danej kategórii. Seniori, ktorí naďalej potrebujú lieky, ktoré im lepšie fungujú a patria k tým drahším kategóriám, naďalej doplácajú," dodal. Pomocou proti inflácii podľa neho nebol ani príspevok za očkovanie.

01 - Modified: 2023-03-30 09:19:33 - Feat.: - Title: Matovičových 500 eur dajme najchudobnejším, Hlas mu peniaze pomôže minúť, navrhol Pellegrini 02 - Modified: 2023-03-29 17:07:03 - Feat.: - Title: Ak chce Hlas-SD skutočne pomôcť, mal by sa zamerať na sociálne najslabších, tvrdí rezort pôdohospodárstva 03 - Modified: 2023-03-29 14:10:13 - Feat.: - Title: Pellegriniho Hlas vyzýva Hegera a Vlčana, aby priniesli riešenia na zdražovanie potravín 04 - Modified: 2023-03-29 11:50:09 - Feat.: - Title: KOMENTÁR: Nad Tatrami sa kopia temné mračná 05 - Modified: 2023-03-28 20:15:02 - Feat.: - Title: Nicholsonová z Jablka: Budujeme svoju poznateľnosť. Ak to nepôjde, opäť otvoríme rokovania o spájaní
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
01. apríl 2023 20:18