Peter Pellegrini. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Valorizácia dôchodkov musí prísť okamžite. Je to urgentné, odkázal vláde Pellegrini

14.06.2022, 12:03
Autor:
TASRTASR

Podľa expremiéra Petra Pellegriniho zatiaľ vláda mnohým veľkým skupinám na Slovensku nepomohla.

Seniori potrebujú mimoriadne zvýšenie dôchodkov už teraz. Slovensko totiž už niekoľko mesiacov čelí "drastickému" zdražovaniu a rastúcej inflácii.

Skonštatoval to v utorok na tlačovej konferencii v Národnej rade nezaradený poslanec a líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Vládu vyzval na podporu ich návrhu na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, ktorý predložili do parlamentu

Vláda podľa Pellegriniho mnohým veľkým skupinám na Slovensku doposiaľ nepomohla v súvislosti so zdražovaním. "Dochádza k výraznému prepadu životnej úrovne slovenských seniorov," upozornil.

Valorizácia musí prísť okamžite

Tvrdí, že nemôžeme čakať so zvyšovaním dôchodkov až do prvého januára 2023, pretože seniori potrebujú pomoc teraz. Požiadavka seniorov na mimoriadnu valorizáciu je momentálne podľa neho niekde na úrovni ôsmich percent.

"Prišiel naozaj čas, a je to urgentné, na mimoriadne zvýšenie dôchodkov slovenských seniorov. Tá valorizácia musí prísť okamžite, poďme po vzore iných krajín, predsuňme tú valorizáciu a to zvýšenie dôchodkov, ktoré by malo nastať k prvému januáru, aspoň k prvému júlu," apeloval Pellegrini.

image

Penzisti si polepšia, dôchodková reforma posilní poistencov v druhom pilieri

Vyzval vládu, aby podporila návrh zákona o mimoriadnej valorizácii dôchodkov z dielne nezaradených poslancov pôsobiacich v strane Hlas-SD, ktorý by mal byť prerokúvaný na júnovej schôdzi.

Nedostanú nič navyše

Pellegrini zároveň podotkol, že predčasné vyplatenie 13. dôchodku nie je žiadna pomoc, pretože seniori nedostanú nič navyše, a kritizoval aj slová o tom, že seniori nemusia doplácať za lieky.

"Len tí, ktorí nakoniec z lekárne odídu s tým najlacnejším liekom v danej kategórii. Seniori, ktorí naďalej potrebujú lieky, ktoré im lepšie fungujú a patria k tým drahším kategóriám, naďalej doplácajú," dodal. Pomocou proti inflácii podľa neho nebol ani príspevok za očkovanie.

01 - Modified: 2022-12-01 11:33:51 - Feat.: - Title: Pellegrini o návrhu na odvolanie vlády: Poslanci majú jasne na výber, ktorú stranu si vyberú 02 - Modified: 2022-11-27 10:53:45 - Feat.: - Title: Pellegrini avizuje podporu návrhov, ktoré vzídu z dohody vlády s lekármi 03 - Modified: 2022-11-27 10:04:37 - Feat.: - Title: HN24: Kolíková 04 - Modified: 2022-11-23 18:02:59 - Feat.: - Title: Hlas považuje dohodu s lekármi za jediné riešenie, KDH pripomína záujmy pacienta 05 - Modified: 2022-11-24 09:51:51 - Feat.: - Title: Čo ak dnes nemáme infláciu?
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. december 2022 13:12