StoryEditor

Na Slovensku silnie nový druh podvodov na dani

24.01.2017, 23:00
Štát pripravuje súbor opatrení, ktorých cieľom je zamedziť podvodom pri účelovom zlúčení firmy.

Je to jeden z najčastejších daňových podvodov súčasnosti. Firma má dlžoby, štátu neplatí dane a svojej „sekery“ sa zbaví nasledovne: zlúči sa s inou firmou. Túto novú nástupnícku spoločnosť vlastní napríklad bezdomovec. Daniari sa nedostanú k žiadnym papierom, k žiadnemu účtovníctvu. A koniec koncov k žiadnym peniazom.

Ešte pred desiatimi rokmi Finančná správa napočítala necelých dvesto firiem, ktoré zanikli zlúčením. V roku 2015 ich bolo už viac ako 3 200.

K prudkému rastu podvodov pri zlučovaní firiem došlo kvôli legislatívnej zmene z roku 2013. Tá spravila škrt cez rozpočet podvodníkom, ktorí predávali spoločnosti nastrčeným „bielym koňom“. „Predtým to bolo tak, že keď sa niekto potreboval zbaviť spoločnosti, previedol ju na nejakú nemajetnú a často nekontaktnú osobu. Odkedy je to možné iba so súhlasom správcu dane, jedinou dierou v zákone zostalo zlučovanie firiem,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová.

Ako to funguje
Pri takýchto prípadoch nemajú daňové úrady veľa možností, ako zakročiť. „Keď príde k zlúčeniu firiem, je už neskoro. Spoločnosti sú prevedené na osobu, ktorú je problém vypátrať. Finančná správa musí pristúpiť k stanoveniu dane podľa pomôcok, čo znamená, že štát sa už k žiadnym peniazom nedostane,“ hovorí Drahomíra Adamčíková z tlačového oddelenia Finančného riaditeľstva.

Často sa novým vlastníkom stáva osoba zo zahraničia, čo ešte sťažuje možnosti kontrolórov. „Sú to napríklad občania Maďarska, Rumunska, ale aj exotických krajín ako Thajsko a štáty Južnej Ameriky,“ hovorí Oravcová.

Štát pri podvodoch prichádza o peniaze, no poškodení sú neraz aj bežní podnikatelia. Tí sa podľa odborníkov dostanú do problémov, keďže netušia, že ich priamym alebo nepriamym obchodným partnerom je podvodník. „Často sa veritelia stretávajú s tým, že sa ich dlh vyvádza do iného štátu, kde sa slovenská spoločnosť zlúči s nejakou zahraničnou a následne zanikne. Aj keď takýto dlh zlúčením nezanikne, jeho vyvedením do zahraničia sa pozícia veriteľov značne skomplikuje,“ hovorí advokát a partner Carpathian Advisory Group Tomáš Demo.

Ako oberajú veľké firmy Slovensko o dane? Pozrite si archívne video s daňovou poradkyňou:


Pripravujú sa zmeny
Štát v súčasnosti pripravuje úpravu legislatívy, ktorá by mala takýmto podvodom zamedziť. Na zmene zákona spolupracujú aj rezorty financií a spravodlivosti. Momentálne stále prebieha medzirezortná pracovná skupina, odkázali z tlačového odboru rezortu financií.

Podľa hovorcu ministerstva spravodlivosti Petra Bublu sa bude meniť Obchodný zákonník. „Novela by mala byť predložená do medzirezortného pripomienkového konania v priebehu februára,“ informoval Bubla.

Novinkou by malo byť, že Finančná správa bude vopred informovaná o zlúčení firmy. Bude mať tak dostatok času na to, aby si mohla preveriť, či spoločnosť chystá podvod, a vopred mu zabrániť, načrtla Adamčíková. Ďalšími nástrojmi v boji proti účelovému zlučovaniu firiem majú byť napríklad obmedzenia pre cezhraničné zlučovanie obchodných spoločností, ale aj registrácia „bielych koní“ v registri diskvalifikácií.

Infografika Infografika HN

01 - Modified: 2024-06-13 16:18:03 - Feat.: - Title: Podnikateľov zákon demotivuje. PS navrhuje rýchlejšie odpisovanie technického zhodnotenia majetku firiem 02 - Modified: 2024-06-05 07:59:12 - Feat.: - Title: Dane a poplatky je možné uhradiť aj platobnou kartou, pripomenula FS 03 - Modified: 2024-05-30 09:39:17 - Feat.: - Title: Ste podnikateľ a využívate rôzne služby? Nezabudnite na túto dôležitú povinnosť 04 - Modified: 2024-05-28 14:01:09 - Feat.: - Title: Množstvo západných firiem zostáva v Rusku napriek plánom na odchod. Tamojší trh sa zotavuje 05 - Modified: 2024-05-28 10:24:34 - Feat.: - Title: Deepfakov je čoraz viac, rozoznať ich je ťažké. Firmy už prišli o milióny dolárov
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
16. jún 2024 23:51