Vnuci slávneho zlínskeho podnikateľa Jana Antonína Baťu sa nezvdávajú v boji o miliardu a budú na Ústavnom súde žiadať ministerstvo financií o vysporiadanie za znárodnený majetok. Dnes to v tlačovej správe oznámil právny zástupca dedičov Tomáš Pecina.
Baťovi dediči trvajú na tom, že bolo porušené ich základné právo na spravodlivý proces a prístup k súdu. Žiadajú preto zrušiť rozhodnutie krajského súdu a vrátiť vec na nové prerokovanie, uvádza sa v podaní na Ústavný súd SR. V podaní na súd upozorňujú aj na mediálny tlak a neskrývaný nátlak vlády SR na justičné orgány.
Vnuci Jána Antonína Baťu sú pripravení podať sťažnosť aj na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Rovnaký názor ako Pecina má aj brnenský advokát Robert Cholenský, ktorý na obhajobe slávneho zlínskeho priemyselníka spolupracuje: "Hovorím si, ešte že už Ján Anonín Baťa nežije, pretože inak by ho dnešná slovenská justícia kľudne poslala na pätnásť rokov do väzenia: rozsudok z roku 1947 je podľa nej predsa nezmeniteľný!" hovorí Cholenský.
Najnovšie rozhodnutie nedokáže pochopiť ani John G. Baťa-Nash, jeden z vnukov Jana Antonína Baťu, ktorý je tak masívnym politickým ovplyvňovaním justície a zastrašovaním sudcov šokovaný. Pecina k tomu poznamenáva:
"Je pre mňa naozaj ťažké nájsť spôsob, ako také rozhodnutie mojim klientom tlmočiť a vysvetliť im, ako mohli vôbec vzniknúť. Sú zvyknutí na život v právnom štáte a justičnej praxe na Slovensku, kde sudcovia radšej plnia, čo im vláda prikáže, s vedomím rizika, že keby nevyhoveli, mohli by v kárnom konaní prísť o talár, ide mimo medze ich predstavivosti."