Za tento výrok si v roku 2014 ešte opozičný poslanec Igor Matovič vyslúžil nomináciu na anticenu Homofób roka: „Oveľa lepšie bude dieťaťu, ak bude v detskom domove, ako sa má pozerať na prerobenú mamu a otca. Bude úplne mešuge…“.TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Matovič po návrate z Pittsburghu: košické oceliarne potrebujú obrovskú investíciu, inak zaniknú

14.05.2021, 15:40
Autor:
TASRTASR
Výmena pecí v košických oceliarňach by podľa Matoviča znížila emisie oceliarní o viac ako 80 percent.

Niet inej cesty, ako pomôcť košickým oceliarniam U.S. Steel Košice, než je dekarbonizácia, teda výmena vysokých pecí na elektrické. Uviedol to vicepremiér a minister financií Igor Matovič (OĽANO) v piatok počas tlačovej konferencii, na ktorej informoval o výsledkoch rokovaní v Pittsburghu.

Výmena pecí by podľa slov vicepremiéra znížila emisie oceliarní o viac než 80 percent, išlo by však o obrovskú investíciu (asi 1,5 miliardy eur), preto je na mieste rozprávať sa o tom, či by oceliarne nemali dostať pomoc z Fondu obnovy či z iných zdrojov.

"Buď sa nám spoločnými silami podarí dohodnúť s U.S. Steel, že túto investíciu zrealizujeme, alebo postupne výroba ocele na východe Slovenska pôjde do zániku," dodal Matovič. 

"Všetci vieme, že U. S. Steel Košice sú ekonomickým lídrom východného Slovenska, sú baštou zamestnanosti Košíc a okolia," podotkol Matovič s tým, že na Slovensku pôsobia tieto oceliarne už 23 rokov.

Platí však, že trh s oceľou je v súčasnosti pod veľkým tlakom a oceliarske firmy po celom svete sa dostávajú do záporných čísel a mnohé skrachovali. Zároveň tieto firmy ovplyvňujú aj tlaky Európskej komisie na znižovanie emisií.

Práve zmena spôsobu výroby ocele v tomto podniku na východe Slovenska môže pomôcť naplniť záväzok Slovenska znížiť emisie.

Aktuálne podnik produkuje v troch vysokých peciach, s ktorými súvisia emisie v objeme miliónov ton CO2 ročne. Slovensko sa však zaviazalo do roku 2030 znížiť emisie, preto chce podniku s dekarbonizáciou pomôcť.

Cieľom Matovičovej pracovnej cesty teda bolo podľa jeho slov dohodnúť sa s materskou firmou košických oceliarní, či sa štát spolu s podnikom pustia do takejto investície.

"Až potom budeme hľadať možnosti," podotkol vicepremiér. Rozhodnutie teda zatiaľ nepadlo a o konkrétnej ponuke štátu smerom k podniku či sumách sa vyjadrovať nechcel, pretože je viazaný mlčanlivosťou.

01 - Modified: 2023-09-26 12:50:23 - Feat.: - Title: Sulík priznal komunikáciu s Haščákom. Matovič ma vlani pozval na ministerstvo, reaguje exšéf Penty 02 - Modified: 2023-09-25 14:50:21 - Feat.: - Title: Matovičovou pracovnou metódou je zastrašovanie a vydieranie, tvrdí odborník. Koho nový spor poškodí? 03 - Modified: 2023-09-25 11:50:30 - Feat.: - Title: Sulík ignoroval miliardovú čínsku investíciu oveľa väčšiu ako Volvo, tvrdí Matovič. Získali ju Maďari 04 - Modified: 2023-09-25 13:20:56 - Feat.: - Title: Klaunova pomsta Slovensku 05 - Modified: 2023-09-25 10:34:01 - Feat.: - Title: Spor medzi Matovičom a Sulíkom eskaluje. Šéf OĽANO ho viní zo sabotáže obrovských investícií
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
26. september 2023 15:22