StoryEditor

Zamestnávatelia majú stále výhrady k novele ZP

13.06.2007, 11:20
Autor:
SITASITA
Zamestnávatelia naďalej nesúhlasia s novelou Zákonníka práce, o ktorej by mali poslanci Národnej rady SR rozhodovať na budúci týždeň.

"Novela obsahuje ustanovenia, s ktorými zásadne nesúhlasíme," uviedli vo svojom spoločnom stanovisku Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ). Zamestnávatelia nesúhlasia najmä s posilňovaním odborárskych privilégií, rozvrhnutím a úpravou pracovného času, určovaním noriem práce alebo súbehom odstupného a výpovednej lehoty.
Podľa zamestnávateľov Zákonník práce bol pripravovaný nerovnovážne. "Je to vôbec po prvýkrát, kedy o tomto kľúčovom kódexe bude parlament rozhodovať bez súhlasu všetkých sociálnych partnerov," uvádzajú zamestnávateľské organizácie. Zamestnávatelia kvôli navrhovanej novele poslali list Medzinárodnej organizácii práce (ILO). "Chceme aby ILO zasiahla voči vláde vo veci vážneho porušenia princípov a štandardov ILO pri presadzovaní zmien v kolektívnom vyjednávaní," povedal viceprezident RÚZ Jozef Špirko.
Podľa hlavného vyjednávača AZZZ Rastislava Machunka ministerka práce sociálnych vecí a rodiny Viera Tomanová sa snaží vyvolať dojem, že zmeny v novele nemajú na trh práce významný dopad. "Považujeme to za zavádzanie. V novele Zákonníka práce je naďalej približne 30 sporných bodov, ktoré vážnym spôsobom poškodzujú ekonomiku, tvorbu nových pracovných miest a podnikateľské prostredie na Slovensku," konštatoval Machunka.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 16:15