Novým predsedom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť bude bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a ekonomický expert Ján Tóth.
Viacerí ministri počas diskusie v parlamente poďakovali Šramkovi za jeho doterajšie pôsobenie v RRZ.
Parlament podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti volí predsedu RRZ trojpätinovou väčšinou poslancov.
Vyberali z troch kandidátov
Vláda si vyberala spomedzi troch kandidátov, ktorí boli úspešní vo výberovom konaní. Okrem Tótha sa do top trojky dostal aj Martin Šuster, ktorý je riaditeľom odboru výskumu v Národnej banke Slovenska, a Jarko Fidrmuc, ktorý pôsobí ako profesor katedry medzinárodnej ekonomickej teórie a politiky na nemeckej Zeppelin University Friedrichshafen.
Vláda sa na návrh ministra rozhodla pre Tótha. Členmi výberovej komisie spomedzi uchádzačov na post šéfa RRZ boli ekonomickí experti, ale aj poslanci z celého politického spektra.
Heger hovorí o vízii
Minister financií Eduard Heger (OĽANO) pri oznamovaní Tóthovej nominácie skonštatoval, že má široký prehľad o slovenskej a zahraničnej ekonomike, vie tiež, ako funguje súkromný sektor.
"Má víziu, ako by mala fungovať RRZ. V rámci tejto vízie môžeme vidieť, že kladie silný akcent na dlhodobú udržateľnosť verejných financií," priblížil Heger. Podľa ministra aj na základe vízií a priorít Tótha možno vidieť, že smerujú k tomu, aby Slovensko nastúpilo na cestu zdravých verejných financií.
"Slovenské vlády sa musia naučiť v dobrých časoch odkladať na horšie časy, lebo doteraz sme toho svedkom za posledných osem rokov neboli," podotkol Heger.
RRZ plní dôležitú funkciu
Predseda RRZ zabezpečuje činnosť rady, zvoláva a vedie jej zasadnutia, prináša vízie, podieľa sa na strategických rozhodovaniach a činnosti RRZ a jej kancelárie. Zároveň reprezentuje radu a jej názory navonok pred medzinárodnými organizáciami, ako aj domácim obecenstvom. Funkčné obdobie predsedu je sedem rokov a môže byť zvolený len raz. Od vzniku rady doteraz ním bol Ivan Šramko.
Rozpočtová rada na Slovensku plní dôležitú funkciu. Okrem analytickej činnosti dohliada na verejné financie, zverejňuje správu o dlhodobej udržateľnosti, predkladá vláde "vysvedčenie" za plnenie pravidiel rozpočtovej zodpovednosti, taktiež vypracováva stanoviská k legislatívnym návrhom.
Okrem toho monitoruje a hodnotí vývoj hospodárenia Slovenska.