TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Pellegrini: Do rozpočtu Únie by krajiny mali prispievať podľa ekonomickej sily

08.01.2020, 17:48
Autor:
TASRTASR
Premiér sa dnes stretol s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

Rozpočet Európskej únie by mal byť spravodlivý a krajiny by mali do neho prispievať na základe svojej ekonomickej sily. Presvedčený je o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý o jeho kreovaní v stredu rokoval s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom.

Bez rozpočtu EÚ na najbližších sedem rokov by podľa premiéra nebolo možné prijímať riešenia vyplývajúce z globálnych výziev, akými sú digitálna technologická revolúcia, klimatické zmeny, bezpečnostná situácia, migrácia, ale aj znižovanie regionálnych rozdielov medzi členskými krajinami.

"Uistil som predsedu Európskej rady, že Slovensko bude v rokovaniach veľmi konštruktívne. Chápem nevyhnutnosť istých ústupkov ako cenu za nájdenie prijateľnej dohody a kompromisu pre všetky členské štáty," vyhlásil premiér.

Podľa Pellegriniho by mal byť európsky rozpočet spravodlivý, do ktorého budú všetci prispievať na základe svojej ekonomickej sily bez zbytočných úľav, aby bol čo najflexibilnejší pre Slovensko a využili sa zdroje na financovanie priorít. "Vkladám veľkú nádej do pána predsedu Európskej rady, ktorý bol poverený neľahkou úlohou nájsť kompromis medzi členskými štátmi," doplnil.

Predseda Európskej rady Charles Michel priblížil, že berie "do úvahy rôzne pohľady a vízie a chce poznať výzvy, akým môže Slovensko čeliť aj v budúcnosti".

"Len spoločne na európskej úrovni sa môžeme vyrovnať s mnohými náročnými úlohami. Dôležité je nájsť dohodu o európskom rozpočte. Nie je len technickou, ale aj politickou diskusiou. Musíme nájsť dobrý kompromis. Budeme pokračovať v týchto diskusiách," doplnil Michel.

Podľa neho treba brať do úvahy aj regionálne rozdiely, ktoré sú citlivou témou. "Preto je dôležité, aby ich bral do úvahy aj európsky rozpočet. Musíme vyriešiť otázku výpadku prostriedkov spôsobených brexitom," naznačil Michel.

Tiež dodal, že pri rokovaniach o viacročnom finančnom rámci je potrebné nájsť rovnováhu, aby sa mohla financovať oblasť poľnohospodárstva, ako aj nové výzvy, ktorým budú štáty čeliť, akými sú klimatické zmeny či migrácia.

01 - Modified: 2023-10-01 13:22:17 - Feat.: - Title: Peter Pellegrini: Predbehli sme všetky strany, ktoré tu tri a pol roka vládli 02 - Modified: 2023-10-01 14:26:15 - Feat.: - Title: Fico alebo Šimečka? O zložení novej koalície rozhodne Hlas (štyri scenáre) 03 - Modified: 2023-10-01 02:29:38 - Feat.: - Title: Pellegrini: Som presvedčený, že dvaja bývalí premiéri nemôžu sedieť v jednej vláde. Na ťahu je víťaz volieb 04 - Modified: 2023-09-27 18:52:34 - Feat.: - Title: Posledná predvolebná debata: Na RTVS diskutovali Fico, Šimečka a Pellegrini. Sledovali sme to online 05 - Modified: 2023-09-27 05:38:18 - Feat.: - Title: Vládu, aká tu bola tri roky, si druhýkrát dovoliť nemôžeme, vraví Pellegrini
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
02. október 2023 04:42