Tržby: 2,61 miliardy eur. Zisk: 565 miliónov eur.TASR/František Iván
StoryEditor

V U. S. Steel budú chodiť do práce štyri dni v týždni. Na trhu s oceľou je nepriaznivá situácia

30.04.2019, 14:18
Autor:
TASRTASR
Vedenie spoločnosti sa s odborármi dohodlo na skrátení pracovného týždňa počas mája.

V oceliarňach U. S. Steel Košice bude počas mája štvordňový pracovný týždeň. Vedenie spoločnosti sa na tom dohodlo s odbormi pre nepriaznivú situáciu na trhu s oceľou. Za deň, keď budú zamestnanci doma, dostanú 70-percentnú náhradu mzdy. TASR to v utorok potvrdil hovorca oceliarní Ján Bača.

"Môžem potvrdiť, že pre nepriaznivú a neustále sa zhoršujúcu situáciu na trhu s oceľou sa manažment USSK dohodol s odborovými organizáciami na skrátenom štvordňovom pracovnom týždni v období od 1. do 31. mája. Za deň, keď budú zamestnanci doma, budú dostávať 70-percentnú náhradu mzdy. Toto opatrenie bude platiť pre všetkých zamestnancov," uviedol Bača.

Opatrenie podľa neho umožní znížiť náklady vzhľadom na komplikovanú ekonomickú situáciu priemyslu a obzvlášť pre európskych oceliarov.

"Vytvorí to určitú formu solidarity medzi oceliarmi, keďže to pomôže férovým a rozumným spôsobom minimalizovať vplyv na rodiny našich zamestnancov. Tento pracovný režim firme tiež umožní byť dostatočne flexibilnou pri plnení požiadaviek našich zákazníkov," doplnil hovorca.

Situáciu priebežne sledujú

Podrobnosti a pravidlá sa dozvedia zamestnanci prostredníctvom internej komunikácie. Firma podľa Baču priebežne sleduje vývoj na trhu a je pripravená prispôsobiť sa podľa vývoja ekonomických ukazovateľov.

"Vnímame to ako jedno z možných opatrení," uviedol k dohode predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga.

Odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť

Pripomenul, že tento krok nesúvisí s kolektívnym vyjednávaním o návrhu dodatku ku kolektívnej zmluve, kde sa obe strany nedohodli ani po deviatich kolách rokovaní a odbory vyhlásili 8. apríla štrajkovú pohotovosť.

Odbory v rámci vyjednávania najprv žiadali zvýšenie tarifných miezd zamestnancov o 120 eur pre každého, neskôr sa ich požiadavky znížili na 70 eur.

Zamestnávateľ však trval na zvýšení v priemere len o 20 eur. Pri riešení sporu by mal pomôcť sprostredkovateľ určený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

V košickej fabrike aktuálne pracuje viac ako 12-tisíc zamestnancov.

01 - Modified: 2023-09-10 22:00:00 - Feat.: - Title: Biznis dvíha varovný prst. Čo žiadajú po voľbách od vlády Slovnaft, U. S. Steel či Volkswagen? 02 - Modified: 2023-08-16 09:53:07 - Feat.: - Title: Steelka dáva košom ďalšiemu záujemcovi. Chceli ju Tykač, Chrenek, MOL aj top svetoví konkurenti (Brífing HN) 03 - Modified: 2023-08-20 13:50:57 - Feat.: - Title: Uhľobarón dal od košickej U. S. Steel ruky preč. Huta je však opäť na predaj, tentoraz aj s matkou 04 - Modified: 2023-08-15 17:30:00 - Feat.: - Title: Ceny palív sa zlomili. No je to, bohužiaľ, zvrat v neprospech motoristov (Brífing HN) 05 - Modified: 2023-08-03 17:30:00 - Feat.: - Title: Američania pomôžu našim zbrojárom, U. S. Steel prekvapil a matku top fabriky sužuje strach z Číny (Brífing HN)
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. september 2023 22:08