Infraštruktúra a makroekonomická stabilita. To sú dve oblasti, v ktorých má Slovensko najsilnejšie stránky, keď sa porovnáva s ostatnými krajinami vo svete.
Skóre je prispôsobené indexu ITUC Global Rights Index, ktorý meria úroveň ochrany medzinárodne uznávaných základných pracovných noriem. O prvé miesto sa delíme s ďalšími troma krajinami - Rakúskom, Islandom a Fínskom.
Slovensko má takisto 100-percentný prístup k elektrickej sieti. Podobne je na tom však ďalších 65 krajín sveta, s ktorými sa delíme o prvú priečku.
Slovensko v elitnej desiatke
Slovensko sa do prvej svetovej desiatky dokázalo prebojovať ešte v troch oblastiach. Prvou je hustota železničnej siete (v prepočte na kilometer štvorcový), kde sme sa dostali na siedme miesto v spoločnosti ďalších 19-tich krajín.
Na ôsmom mieste sme v ukazovateli podiel importov na hrubom domácom produkte. Slovensko dosiahlo úroveň hodnoty dovozu všetkých tovarov a služieb 95,8 percenta na celkovom HDP krajiny. Najväčší podiel na svete má Hongkong.
Na desiate miesto nás vyšvihol ukazovateľ dobrého mena bánk. Respondenti v prieskume odpovedali na otázku, na koľko sú podľa nich spoľahlivé banky v danej krajine.
Úspech vo vzdelávaní aj dynamike podnikania
Slovensko sa dobre umiestnilo aj v ďalších oblastiach. 11. miesto dosahujeme v kvalite spravovania pôdy. Skóre tohto ukazovateľa posudzuje spoľahlivosť infraštruktúry, transparentnosť informovania, geografické pokrytie, riešenie sporov o územie a rovný prístup k vlastníckym právam.
V ukazovateli obchodných taríf sme skončili na 15. pozícii. Tarify boli merané ako vážený priemer uplatnenej colnej sadzby. Ich najnižšiu úroveň dosiahol Hongkong.
Úspešný výsledok si Slovensko pripísalo aj v oblasti vzdelávania. Vyše 12 ukončených rokov vzdelania (populácie nad 25 rokov) nás posunulo na 16. miesto na svete. Prvá priečka patrí Fínsku.
17. miesto na svete patrí Slovensku v regulačnom rámci pre platobnú neschopnosť. Skóre meria primeranosť a integritu právneho rámca uplatniteľnosti na likvidáciu a reorganizáciu právnych konaní firiem.
Spôsob výpočtu
Jednotlivé kategórie sú súčasťou indexu globálnej konkurencieschopnosti, ktorý každoročne posudzuje 140 krajín sveta. Celkovo zohľadňuje 98 indikátorov v 12 pilieroch.
Kombináciou indikátorov sa vypočítalo celkové skóre krajiny. USA dosiahli 85,6 bodu. Priemerné skóre krajín je 60 bodov, čiže 40 bodov od hornej hranice.
Slovensko získalo v hodnotení 66,8 bodu. Spoločnou črtou všetkých krajín je, že všetky majú priestor na ďalšie zlepšovanie.
Veľkú časť dát pre vyhodnocovanie jednotlivých indikátorov brali tvorcovia indexu z Executive Opinion Survey, ktorú zostavuje Svetové ekonomické fórum. Prieskum každoročne poskytuje hodnotenie kritických oblastí konkurencie schopnosti, pre ktoré chýbajú štatistické dáta z dôvodu nemožnosti ich merať.