StoryEditor

Štátu hrozí súd pre slnko

29.07.2013, 00:00
Energetika. Nová vyhláška štátneho regulačného úradu má byť protiústavná.

Štát im zasiahol do biznisu a oni sa, na revanš, plánujú obrátiť na súd. Takáto je reakcia výrobcov slnečnej elektriny na novú vyhlášku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Štát totiž od januára zavádza nový poplatok pre všetkých výrobcov energie – takzvaný G-komponent, ktorý leží v žalúdku aj Slovenským elektrárňam. Najnovšie sa proti tarife ostro ohradili aj fotovoltici.

A majú už aj právnu analýzu od kancelárie Capitol Legal Group, podľa ktorej je nový poplatok protiústavný. Firmy totiž pri investíciách do slnečných elektrární počítali s dobou návratnosti 15 rokov, a nový poplatok túto lehotu predĺži. „Ak si myslia, že vyhláška je protiústavná, nech sa obrátia na Ústavný súd,“ odkázal fotovoltikom predseda ÚRSO Jozef Holjenčík (na snímke) s tým, že úrad si za svojím rozhodnutím stojí.

Cena za lacnejšiu elektrinu
Štátny regulačný úrad pritom zavádza nový poplatok preto, aby mohol od januára znížiť cenu elektriny. Toto zlacnenie však budú platiť cez G-komponent aj výrobcovia. Od januára by mali platiť správcom sústav za pripojenie do siete poplatok 50 centov za každú vyrobenú megawatthodinu. Vďaka tomu bude môcť ÚRSO znížiť poplatky, ktoré v súčasnosti platia správcom sústav spotrebitelia. A tým im znížiť aj ceny elektriny.

Štát tak v podstate prenesie časť bremena z pliec spotrebiteľov na výrobcov. Najviac by pritom mali ušetriť veľkoodberatelia, teda veľké priemyselné firmy, ktoré sú od cien elektriny závislé. Aj vďaka ďalším opatreniam by ceny pre firmy mali podľa Holjenčíka klesnúť takmer o 10 percent. Zlacnenie sa mierne dotkne aj domácností.

Štátu hrozia viaceré žaloby

Na druhej strane však už spomínané Slovenské elektrárne pred dvomi týždňami ohlásili, že pre G-komponent pôjdu so štátom na súd. HN pre tento prípad oslovili aj ďalšiu advokátsku kanceláriu, ktorá potvrdila analýzu Capitol Legal Group. Nový poplatok totiž podľa partnera DHP Legal Bernharda Hagera môže štát zaviesť len v krajných prípadoch. A to sa v tomto prípade nedeje. Podobný zásah pritom urobil aj regulačný úrad v Česku či Bulharsku. Avšak nie formou poplatku, ale solárnej dane. Dotknuté firmy sa preto už obrátili na súdy.

„Takýmito opatreniami sú podľa nášho názoru porušované aj medzinárodné dohody o ochrane investícií, čo bude viesť podobne ako v Česku a Bulharsku k arbitrážnym konaniam,“ upozornil Hager.

Štandardný poplatok?
Názory na zásah regulátora do biznisu výrobcov elektriny sa však u nás rôznia. Podľa analytika Energy analytics Michala Hudeca je nová tarifa štandardný poplatok, ktorý zaviedli viaceré štáty v Európskej únii.

Vychádza aj so samotných pravidiel Bruselu, podľa ktorých môže krajina zaviesť tarifu vo výške od 0 do 50 centov. Štát má pritom zvážiť adekvátnosť poplatku v daných podmienkach. Odporcovia tarify však tvrdia, že u nás nie je na poplatok žiadny dôvod a štát ho preto nemal zaviesť. Výrobcovia štandardnej elektriny – teda nedotovanej, tak ako je to v prípade slnečnej energie – sa bránia voči tarife s tým, že nový poplatok ich znevýhodní na trhu, pretože v okolitých krajinách s výnimkou Rakúska podobná tarifa nie je.

01 - Modified: 2004-11-18 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Banku vylúpili deti
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
17. máj 2025 08:18