Francúzsky prezident Emmanuel Macron je vojnový štváč, vyhlásil dnes podľa agentúry ANSA podpredseda talianskej vlády a líder krajne pravicovej strany Liga Matteo Salvini, ktorý organizuje schôdzku strán z frakcie Európskeho parlamentu nazvanej Identita a demokracia.
Macron pred pár dňami povedal, že jeho krajina bude možno nútená v určitom momente viesť pozemné operácie na Ukrajine.
Nebezpečenstvo pre krajinu
"Svojimi slovami je Macron nebezpečenstvom pre našu krajinu a pre tento kontinent," tvrdil Salvini na zjazde, ktorého sa zúčastňuje okrem iného aj šéf portugalskej krajne pravicové stany Chega André Ventura či líder francúzskeho Národného združenia Jordan Bardella. "Nechcem svojim deťom zanechať kontinent pripravený vstúpiť do tretej svetovej vojny," dodal Salvini.
Macron minulý mesiac vyvolal rozruch vyhlásením, že západní spojenci by nemali vylučovať vyslanie vojakov na Ukrajinu, ktorá sa vyše dva roky bráni ruskej agresii.
Viacero krajín vrátane Česka v reakcii uviedla, že sa nechystá vyslať vojakov na Ukrajinu. Iné štáty, predovšetkým z východného krídla NATO, francúzskeho prezidenta naopak podporili.
Neskôr šéf Elyzejského paláca vysvetlil, že téza o možnom vyslaní západných vojakov na Ukrajinu bola predovšetkým signálom pre Rusko, ktoré sa inak pred ničím nezastaví.
Následne v rozhovore s denníkom Le Parisien Macron vyhlásil, že Francúzsko možno bude nútené viesť pozemné operácie na Ukrajine, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruským útokom.
Proruský politik
Salvini je tlačou aj odborníkmi vnímaný ako proruský politik. Prejavy náklonnosti k ruskému prezidentovi však obmedzil po začiatku vojny na Ukrajine vo februári roku 2022. K februárovému úmrtiu ruského opozičníka Alexeja Navaľného povedal, že počká na závery vyšetrovania ruskej justície.
K ruským prezidentským voľbám, v ktorých podľa volebnej komisie obhájil svoj mandát Putin, Salvini povedal, že Rusi prejavili svoju vôľu. Väčšina západných krajín vrátane Česka však uviedla, že prezidentské voľby v Rusku neboli ani slobodné, ani spravodlivé.
Salvini na schôdzi hovoril aj o tohtoročných prezidentských voľbách v Spojených štátoch. "Roky, keď boli republikáni pri vláde, sa vždy zhodovali s rokmi mieru," povedal Salvini. "Dúfam, že sa Američania vrátia k voľbe mieru," dodal vicepremiér.
Predstavitelia európskych krajne pravicových strán dnes okrem iného sľúbili, že obmedzia imigráciu na kontinent a postavia sa proti možnému druhému funkčnému obdobiu súčasnej predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej.
Predstavitelia krajnej pravice sa zišli v Ríme, povzbudené prieskumy verejnej mienky, ktoré naznačujú, že ich strany pravdepodobne dosiahnu výrazné zisky v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
Okrem zhody na sprísnení imigračných pravidiel sa však v európskom krajne pravicovom tábore prejavili aj rozpory, poznamenali agentúry.
Nedostavili sa napríklad niektorí vysokí predstavitelia Ligy, guvernéri bohatých severných regiónov, čo podčiarkuje nespokojnosť vo vnútri strany, ktorá sa po rekordných 34 percentách v eurovoľbách v roku 2019 dostala v prieskumoch pod deväť percent.